Trwa ładowanie...
d3xjy4s

Raport: najbardziej agresywnie przeciwko Litwie działa rosyjski wywiad

Najbardziej intensywnie i agresywnie przeciwko Litwie działają rosyjskie służby wywiadowcze - stwierdza się w raporcie litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa (VSD).
Share
Raport: najbardziej agresywnie przeciwko Litwie działa rosyjski wywiad
Źródło: AFP, Fot: Petras Malukas
d3xjy4s

Z raportu wynika, że najczęściej rosyjscy szpiedzy działają pod przykryciem dyplomatycznym, pracują w ambasadzie rosyjskiej w Wilnie, w rosyjskim przedstawicielstwie handlowym i konsulacie generalnym w Kłajpedzie.

Zainteresowanie Rosji wzbudza zarówno polityka wewnętrzna Litwy, jak też zagraniczna, sytuacja gospodarcza, energetyczna, projekty strategiczne. W zasięgu zainteresowania wschodniego sąsiada jest litewski system ochrony kraju: liczebność wojska, infrastruktura wojskowa, współpraca z sojusznikami w ramach NATO i EU, infrastruktura telekomunikacyjna i cybernetyczna.

Na celowniku rosyjskiego wywiadu są litewscy urzędnicy państwowi, politycy, wojskowi, przedsiębiorcy, dziennikarze, eksperci i obiecujący studenci.

d3xjy4s

W raporcie VSD wskazuje się, że Rosja do realizacji swych celów aktywnie wykorzystuje rosyjską mniejszość mieszkającą na Litwie i media rosyjskojęzyczne, ukazujące się na Litwie.

Według raportu, Rosja aktywnie wykorzystuje "politykę historyczną" poprzez pogarszanie wizerunku litewskich partyzantów walczących przeciwko sowieckiej okupacji i formując pozytywny obraz Związku Radzieckiego.

Tymczasem, jak się zaznacza w raporcie, w samej Rosji usiłuje się stworzyć obraz Litwy, jako państwa propagującego faszyzm, krzywdzącego rosyjską mniejszość, wrogo nastawionego wobec Rosji.

d3xjy4s

Podziel się opinią

Share
d3xjy4s
d3xjy4s
Więcej tematów