Trwa ładowanie...

Raport MZ. Zgonów z powodu COVID-19 było więcej niż wskazywały statystyki

Z raportu Ministerstwa Zdrowia analizującego śmiertelność Polaków w 2020 roku wynika, że liczba zgonów z powodu COVID-19 w oficjalnych statystykach była zaniżona. W rzeczywistości pandemia pochłonęła kilkadziesiąt tysięcy ofiar więcej.

Raport MZ. Zgonów z powodu COVID-19 było więcej, niż wskazywały statystyki  Raport MZ. Zgonów z powodu COVID-19 było więcej, niż wskazywały statystyki Źródło: PAP
d2eyabs
d2eyabs

Do raportu Ministerstwa Zdrowia na temat śmiertelności Polaków dotarli dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej". Zawarte w nim dane zostały opracowane przez Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Według wyliczeń analityków z ICM UW, w badanym okresie w Polsce COVID-19 przyczynił się do śmierci około 106 tysięcy osób. Wskazana przez matematyków liczba śmierci jest o 32 tysiące wyższa od tej, którą zawierały oficjalne statystki resortu zdrowia.

Przyczyny nadmiarowych zgonów

Z analizy wynika, że przyczyn tak wysokiej śmiertelności Polaków związku z COVID-19 należy upatrywać w stanie zdrowia obywateli jeszcze przed pandemią, jak i w ich podejściu do dbałości o zdrowie. Już przed pandemią Polacy byli znacznie bardziej obciążeni chorobami przewlekłymi niż obywatele innych krajów Unii Europejskiej. Znacznie mniejszą wagę przywiązywali również do profilaktyki, co obrazuje niski poziom zainteresowania szczepieniami przeciwko grypie.

Ponadto jednym z czynników, który miał wpływ na zwiększoną śmiertelność polskich pacjentów, jest również dostępność do systemu opieki zdrowotnej, co związane jest wydatkami z budżetu. W analizie badaczy z IMC UW mnożna dostrzec, że w krajach, w których na ochronę zdrowia przeznacza się więcej publicznych pieniędzy, wskaźnik ów jest mniejszy. Dodatkowo warunki pandemii przyczyniły się do spadku liczby udzielanych porad lekarskich o jedną piątą w stosunku do "niepandemicznego" roku 2019.

d2eyabs

W raporcie wykonanym na zlecenie MZ zabrakło miejsca na analizę, w jaki sposób działania rządu wpływały na badane wskaźniki. Dokument zajmuje się jednak okresem, w który rządzący faktycznie wprowadzali jakieś obostrzenia. Obecnie przy rosnącej z tygodnia na tydzień liczbie zakażeń z takimi decyzjami zwlekano bardzo długo. Tymczasem, średnia dzienna liczba zgonów z powodu COVID-19 za miniony tydzień przekroczyła już granicę 300.

Nowe restrykcje będą konieczne? Prof. Horban mówi wprost

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2eyabs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eyabs
Więcej tematów