Raport MZ: najczęściej wyjeżdżają anestezjolodzy...
Anestezjolodzy i specjaliści w zakresie intensywnej terapii, chirurdzy: plastyczni i klatki piersiowej oraz specjaliści od medycyny ratunkowej - ci lekarze spośród wszystkich medycznych grup zawodowych są najbardziej zainteresowani wyjazdem do pracy za granicę - wynika z raportu w tej sprawie opublikowanego na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.
Z dokumentu wynika, że w polskich zakładach opieki zdrowotnej jest ponad 4 tys. wakatów lekarskich i ponad 3,5 tys. wolnych etatów pielęgniarsko-położniczych (stan na koniec maja ub.r.).
Brakuje przede wszystkim anestezjologów i specjalistów intensywnej terapii (398), specjalistów od chorób wewnętrznych (312), specjalistów medycyny ratunkowej (306), pediatrów (230), chirurgów ogólnych (206), psychiatrów (170), ortopedów i traumatologów narządu ruchu (125), położników i ginekologów (110).
Z raportu wynika, że w Polsce jest najniższy w Unii Europejskiej wskaźnik zatrudnienia lekarzy i pielęgniarek na 1000 mieszkańców.
Dokument obejmuje okres do końca 2006 r.
Zainteresowanie pracowników medycznych wyjazdem do pracy w innych krajach UE jest monitorowane na podstawie zaświadczeń o kwalifikacjach zawodowych. Jak piszą autorzy raportu, według liczby wydanych zaświadczeń tego typu pracę za granicami kraju mogło podjąć ok. 5114 lekarzy, 1581 lekarzy dentystów oraz 5912 pielęgniarek. Autorzy raportu podkreślają jednocześnie, że liczba wydanych zaświadczeń nie jest jednoznaczna z liczbą osób, które wyjechały.
Według twórców raportu, medycy wyjeżdżają najczęściej na czas określony. Podpisywane umowy często dotyczą pracy w weekendy. Bywa też tak, że czterech lekarzy podpisuje umowę na rok po trzy miesiące każdy i kiedy jeden lekarz kończy pracę po trzech miesiącach, na jego miejsce wyjeżdża kolejny. Pielęgniarki często podejmują pracę za granicą w opiece długoterminowej lub domach opieki społecznej w okresie urlopu bezpłatnego uzyskanego w swoim zakładzie pracy.
Autorzy raportu, jako przyczyny wyjazdów, wskazują m.in. niskie zarobki lekarzy i pielęgniarek oraz utrudnienia w zdobyciu specjalizacji, a także konieczność ustawicznego kształcenia się i związanych z tym kosztów, które muszą ponosić.
W najbliższych latach kryzys kadr medycznych w Polsce może się pogłębiać - czytamy w podsumowaniu raportu. Autorzy dokumentu podkreślają jednocześnie, że następujące zmiany demograficzne przyczynią się jednocześnie do zwiększonego zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne i kadry medyczne.
Jako receptę na kryzys w polskiej służbie zdrowia raport zdecydowanie wskazuje konieczność podniesienia pensji pracowników medycznych.