Rakotwórcza papryczka chili
Służby sanitarne we wszystkich krajach Unii Europejskiej wycofują z obrotu produkty spożywcze, które zawierają paprykę chili, kurkumę i olej palmowy - pisze "Gazeta Wyborcza".
20.06.2005 | aktual.: 20.06.2005 08:18
Pod koniec maja Komisja Europejska wydała decyzję o zakazie sprzedaży wszystkich produktów spożywczych zawierających te przyprawy jako potencjalnie skażonych rakotwórczymi barwnikami.
Prawo do ich sprzedawania mają tylko producenci, którzy na własny koszt wykonają specjalistyczne badania w akredytowanym laboratorium i wykażą, że nie ma tam rakotwórczych barwników.
Głównym eksporterem papryki chili są Indie, Indonezja, Tajlandia, Chiny i Meksyk. Żeby jej kolor był bardziej intensywny i zachęcający do kupienia, niektórzy plantatorzy sztucznie ją zabarwiają. Służą do tego syntetyczne barwniki o wspólnej nazwie sudan. Międzynarodowa Agencja Badań Raka zakwalifikowała je jako związki rakotwórcze. Ich stosowanie w przemyśle spożywczym jest niedozwolone.
Akcja dotyczy rówież Polski. Maria Suchowiak z Głównego Inspektoratu Sanitarnego podkreśla, że incydentów zanieczyszczenia żywności sudanem było w Europie tak wiele, iż nie można tego lekceważyć. Dodaje, że lepiej działać zapobiegawczo, nim skażone partie towaru trafią do konsumentów. (IAR)