Rakieta Falcon 9 SpaceX wystartowała
W czwartek nad ranem polskiego czasu odbył się start rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Rakieta ma za zadanie wynieść kosmonautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
To już szósta załogowa misja amerykańskiej firmy SpaceX. Rakieta Falcon 9 wzbiła się w niebo z Kennedy Space Center NASA w Cape Canaveral na Florydzie około godziny 6 polskiego czasu.
Start rakiety został przełożony
Wcześniej start rakiety został przełożony o dobę. Na dwie minuty przed rozpoczęciem misję przerwano z powodu problemu z zapłonem chemicznym.
W skład załogi wchodzą astronauci NASA - dowódca misji Stephen Browen i pilot Warren Hoburg, astronauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sultan Al Neyadi oraz rosyjski kosmonauta Andriej Fediajew. Podróż na stację kosmiczną powinna trwać około 25 godzin.
Misja potrwa sześć miesięcy, w ciągu których załoga przeprowadzi około 200 eksperymentów, takich jak m.in. wzrost ludzkich komórek w przestrzeni kosmicznej czy kontrola materiałów palnych w mikrograwitacji.
Misja Crew 6 to kolejna już misja załogowa NASA na ISS, od kiedy w maju 2020 roku SpaceX zaczął wysyłać amerykańskich astronautów na orbitę. Start rakiety można było relacjonować na żywo w sieci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Zaatakuje kolejny kraj? "Putin dąży do destabilizacji"
SpaceX dostanie karę?
Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) domaga się ukarania SpaceX grzywną w wysokości 175 tys. dolarów za nieprzesłanie danych dotyczących trajektorii grupy satelitów Starlink o numerze 4-27, która została wystrzelona 19 sierpnia 2022 r.
Firmy prywatnie rozmieszczające satelity są zobowiązane do przesyłania FAA analizy trajektorii, by zmniejszyć prawdopodobieństwo kolizji rakiety nośnej z jednym z tysięcy obiektów na niskiej orbicie, które śledzi FAA.
SpaceX było zobowiązane przesyłać do FAA dane dotyczące analizy trajektorii kolizji startowych co najmniej siedem dni przed podjęciem każdej próby wystrzelenia. Maksymalna kara dla tego rodzaju przewinienia według prawodawstwa USA wynosi 262 666 dolarów, jednak po zapoznaniu się raportem z dochodzenia w sprawie tego incydentu, regulator zdecydował się zaproponować niższą kwotę.
SpaceX ma 30 dni na odpowiedź FAA i jak na razie nie podaje do publicznej informacji swojego stanowiska w sprawie. Starty rakiet rozmieszczających Starlinki mają miejsce bardzo często, a firma idzie na rekord w tym roku, wysyłając misję na orbitę średnio co cztery dni. Przemierzające niebo kolumny satelitów można dostrzec również z terenu naszego kraju.
Źródło: NASA/WP Tech