Trwa ładowanie...
d12z5p7

Rafał Trzaskowski kandydatem na prezydenta. Oto sylwetka polityka

Rafał Trzaskowski ma być nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Wcześniej rekomendację KO miała Małgorzata Kidawa-Błońska. Kim jest Rafał Trzaskowski?
Share
Rafał Trzaskowski ma być kandydatem na prezydenta RP
Rafał Trzaskowski ma być kandydatem na prezydenta RPŹródło: Getty Images
d12z5p7

Rafał Trzaskowski ma być nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Ich termin nie jest jeszcze znany. Władze ugrupowania zdecydowały się na zmianę ze względu na niskie sondażowe wyniki dotychczasowej kandydatki, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Obecnie Rafał Trzaskowski jest prezydentem Warszawy.

Rafał Trzaskowski - działalność polityczna

Rafał Trzaskowski od 2018 roku jest prezydentem Warszawy. W wyborach wygrał z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, Patrykiem Jakim. Wcześniej był eurodeputowanym do Parlamentu Europejskiego, a w 2013 roku Donald Tusk mianował go na stanowisko ministra administracji i cyfryzacji. Następnie został powołany na wiceministra spraw zagranicznych. Był posłem na Sejm VIII kadencji.

d12z5p7

Wybory na prezydenta Warszawy wygrał w pierwszej turze, uzyskując 56,67 proc. głosów. W związku z tym wygasł jego mandat poselski. Na prezydenta Warszawy zaprzysiężony został 22 listopada 2018 roku. Od lutego 2020 roku jest wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

Rafał Trzaskowski - życie prywatne

Od 2002 roku Rafał Trzaskowski jest żonaty. Jego partnerka, Małgorzata Trzaskowska, to pracownica warszawskiego Urzędu Miasta, ale po wyborze męża na stanowisko prezydenta Warszawy, zrezygnowała z pracy w magistracie. Para ma dwoje dzieci.

Przyrodnim bratem kandydata na prezydenta RP jest artysta Piotr Ferster. Obaj panowie to synowie nieżyjącego pianisty, kompozytora i krytyka muzycznego, Andrzeja Trzaskowskiego. Jego pradziadek, Bronisław Trzaskowski, był językoznawcą, nauczycielem w szkołach i dyrektorem. Zakładał pierwsze w Polsce żeńskie gimnazja.

d12z5p7

Rafał Trzaskowski ukończył studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, a także w Kolegium Europejskim w Natolinie. Pracował jako tłumacz symultaniczny oraz nauczyciel języka angielskiego. Jako dziecko zagrał w serialu telewizyjnym "Nasze podwórko".

Zobacz też: Wybory 2020. Szczere wyznanie Krzysztofa Gawkowskiego. "Nikt nikomu nie ufa"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12z5p7

Podziel się opinią

Share
d12z5p7
d12z5p7
Więcej tematów