PolskaRafał Trzaskowski: czworo wojewodów podało się do dymisji

Rafał Trzaskowski: czworo wojewodów podało się do dymisji

Szef MAC Rafał Trzaskowski poinformował, że w związku z przeglądem wojewodów czworo z nich podało się do dymisji - z Zachodniopomorskiego, Dolnośląskiego, Śląskiego i Lubelskiego. Zapewnił, że kandydaci na ich następców mają duże doświadczenie.

27.02.2014 | aktual.: 27.02.2014 15:47

- Dokonaliśmy przeglądu pracy wojewodów - czwórka wojewodów podała się do dymisji, dlatego że chcą podjąć nowe wyzwania w życiu - powiedział Trzaskowski na wspólnej z Donaldem Tuskiem konferencji prasowej, poświęconej planom MAC.

Wojewodę dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupę ma zastąpić Tomasz Smolarz. Następcą wojewody lubelskiego Jolanty Szołno-Koguc ma być Wojciech Wilk.

Na stanowisku wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka ma zastąpić Piotr Litwa, Marcina Zydorowicza - wojewodę zachodniopomorskiego - Marek Tałasiewicz.

Trzaskowski zarekomendował też zmianę na stanowisku wicewojewody warmińsko-mazurskiego - Jana Maścienicę zastąpi b. wiceprezydent Elbląga Grażyna Kluge.

Minister zapewnił, że przyszli wojewodowie mają duże doświadczenie samorządowe oraz w dziedzinie administracji. - Każda z tych kandydatur jest bardzo dobrze przemyślana - wskazał.

Do czasu ogłoszenia zmian na stanowiskach wojewodów, media informowały jedynie o zmianach w Lublinie i na Dolnym Śląsku. Z kolei premier we wtorek mówił, że do zmian dojdzie być może w dwóch-trzech przypadkach.

Kontrowersje wokół Szołno-Koguc pojawiły się, gdy 1 lutego premier interweniował u niej, po tym jak od dziennikarzy dowiedział się, że mieszkańcy kilku powiatów w regionie zostali odcięci od świata z powodu zasypanych śniegiem dróg powiatowych i gminnych.

Szołno-Koguc była już wcześniej krytykowana przez regionalnych działaczy, a także pracowników urzędu. Zarzucano jej autorytaryzm, stosowanie nadmiernej biurokracji, niedostrzeganie własnych błędów. Poprzednia wojewoda lubelski Genowefa Tokarska (PSL) powiedziała w lipcu ubiegłego roku lubelskiej "Gazecie Wyborczej", że Szołno-Koguc nie mając doświadczenia w pracy w administracji publicznej, nie darzy zaufaniem swoich współpracowników, wymieniła aż 13 dyrektorów w urzędzie, niektórych bardzo doświadczonych.

Szołno-Koguc została wojewodą lubelskim w grudniu 2011 r., nie przerwała pracy na uczelni. Jest profesorem nadzwyczajnym UMCS, kierownikiem Katedry Finansów Publicznych.

Z kolei dymisję Skorupy wiązano z tym, że uważany jest on za stronnika Grzegorza Schetyny, który jesienią stracił fotel szefa dolnośląskiej PO na rzecz Jacka Protasiewicza.

Skorupa pełnił funkcję wojewody dolnośląskiego od grudnia 2010 r. Zastąpił wówczas na tym stanowisku Rafała Jurkowlańca, który został marszałkiem województwa dolnośląskiego.

Skorupa od 1991 r. był członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, później Unii Wolności, a w 2001 r. współtworzył Platformę Obywatelską. W 2007 r. został posłem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)