Trwa ładowanie...
d35aa06

Radykałowie ogłosili powstanie "emiratu islamskiego"

Co najmniej 16 osób zginęło, a 100 zostało rannych podczas strzelaniny, do doszło której w Strefie Gazy między islamskimi radykałami, zainspirowanymi przez Al-Kaidę a rządzącym tam Hamasem. Islamscy radykałowie z palestyńskiej organizacji Dżund Ansar Allah ogłosili utworzenie w tam "emiratu islamskiego".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radykałowie ogłosili powstanie "emiratu islamskiego"
(AP)
d35aa06

Choć ceremonia ogłoszenia emiratu zgromadziła tylko kilkaset osób w meczecie w Gazie, było to kolejne wyzwanie rzucone Hamasowi przez jedną z panarabskich organizacji powiązanych z Al-Kaidą.

Lider radykałów Abdel-Latif Musa ogłosił przed modlitwą w meczecie początek rządów teokratycznych na terytoriach palestyńskich, poczynając od miejscowości Rafah w południowej części Strefy Gazy.

- Ogłaszamy narodziny emiratu islamskiego - powiedział Musa, przy którym stało czterech zamaskowanych, ubranych na czarno mężczyzn uzbrojonych w karabiny. Grupa kilkuset mężczyzn, którzy weszli do meczetu wraz z nim, zareagowała na jego przemówienie wiwatami.

d35aa06

Wkrótce potem wybuchła strzelanina między islamistami a siłami Hamasu. Wśród zabitych jest przywódca zbrojnego skrzydła Hamasu. Informacje o zabitych i rannych przekazały źródła medyczne. Palestyńskie MSW nazwało Musę "wariatem".

Jego ugrupowanie poinformowało o swoim istnieniu w Strefie Gazy dwa miesiące temu, gdy trzej jego członkowie zginęli, atakując konno izraelską bazę.

Dżund Ansar Allah (z arab. żołnierze Boga) to grupa nawołująca do ścisłego przestrzegania szarijatu (prawa koranicznego). Ugrupowanie zarzuca Hamasowi zbytni liberalizm w kwestiach obyczajów. Według świadków groziło m.in. właścicielom kafejek internetowych spaleniem lokali.

Hamas odmawia wyrzeczenia się przemocy wobec Izraela, ale krytykuje zamachy bombowe Al-Kaidy w innych krajach.

d35aa06

Podziel się opinią

Share
d35aa06
d35aa06
Więcej tematów