PolskaRady dla oszczędzających

Rady dla oszczędzających

W ocenie ekonomistów, wprowadzenie 20-procentowego zryczałtowanego podatku od zysków z oszczędności będzie bardziej dotkliwe dla drobnych ciułaczy niż dla osób posiadających większe środki. Zdaniem ekonomistów zamożniejsi oszczędzający będą mieli bowiem więcej możliwości takiego zainwestowania swoich pieniędzy aby uzyskać z nich jak największy zysk.

Rząd przyjął projekt nowelizacji prawa podatkowego, zakładający między innymi wprowadzenie tego podatku od przyszłego roku. Decyzję w tej sprawie podejmie parlament.

Zdaniem Marka Zubera analityka Banku Przemysłowo-Handlowego najgorszym z wyjść dla drobnych ciułaczy po wprowadzeniu podatku od dochodów z oszczędności byłoby zabranie swoich pieniędzy z banków i trzymanie ich w domu. Trzymając swoje oszczędności w bankach jednak coś zarobimy, chociaż nasze zyski po zapłaceniu z nich podatku będą teraz mniejsze - podkreśla Zuber.

Marek Zuber uważa, że pod koniec roku wzrośnie zainteresowanie lokatami długoterminowymi. Założenie takiej lokaty jeszcze w tym roku uchroni nas przed zapłaceniem podatku od zysków z tej oszczędności po wejściu w życie w przyszłym roku nowego prawa podatkowego.

Wprowadzenie podatku od zysków z oszczędności zwiększy również zainteresowanie giełdą papierów wartościowych, z której zyski mają pozostać nieopodatkowane. Analityk podkreśla jednak, że lokując swoje oszczędności na giełdzie poniesiemy jednak większe ryzyko. To czy na giełdzie zarobimy czy poniesiemy straty zależeć bowiem będzie od panującej na niej koniunktury.

Posiadacze większych oszczędności mają więcej możliwości zainwestowania swoich pieniędzy, na przykład w nieruchomości - powiedział Zuber. Obecnie ceny nieruchomości są stosunkowo niskie i w perspektywie kilku lat można na tych inwestycjach nieźle zarobić - uważa.

Ekonomiści nie obawiają się natomiast, że Polacy będą próbowali przenosić swoje oszczędności do zagranicznych banków, chociażby z tego względu, że oprocentowanie depozytów w krajach Unii Europejskiej jest niższe niż w Polsce, nawet po opodatkowaniu zysków z oszczędności. (aka)

Zobacz także:
ankieta w WP - Czy wycofasz swoje oszczędności

lokatypodatekopodatkowanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)