Trwa ładowanie...
12-11-2014 18:30

Radosław Sikorski: zwróciłem się do komisji o szybsze prace ws. zakazu zasłaniania twarzy

Marszałek sejmu Radosław Sikorski poinformował, że zwrócił się do szefów sejmowych komisji o przyspieszenie prac nad prezydenckim projektem zakładającym wprowadzenie zakazu zasłaniania twarzy podczas zgromadzeń. Zaapelował o to Bronisław Komorowski.

Radosław Sikorski: zwróciłem się do komisji o szybsze prace ws. zakazu zasłaniania twarzyŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
dztt7jl
dztt7jl

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w środę, że skierował tego dnia do marszałków sejmu i senatu list dotyczący przyspieszenia prac nad prezydenckim projektem zmian w prawie, zakładającym wprowadzenie zakazu zasłaniania twarzy.

Prezydencki projekt zmian w prawie o zgromadzeniach, którego celem było zwiększenie bezpieczeństwa podczas manifestacji, skierowany został do sejmu w listopadzie 2013 roku. Główna propozycja dotyczy kwestii zakrywania twarzy przez demonstrantów. Po pierwszym czytaniu w sejmie w styczniu tego roku projekt trafił do dalszych prac w sejmowej komisji.

Sikorski potwierdził na popołudniowej konferencji, że do sejmu wpłynęło pismo prezydenta.

- Po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów podjąłem decyzję o zdopingowaniu szefów odpowiednich komisji i podkomisji tak, aby w świetle tego, z czym mieliśmy wczoraj do czynienia w Warszawie, regulacje mogły wejść szybciej w życie - powiedział marszałek sejmu.

dztt7jl

- Uważam, że sprawa jest pilna. Tutaj przewodniczący komisji i podkomisji muszą podjąć stosowne decyzje. Są pewne wątpliwości natury konstytucyjnej, ale osobiście uważam, że należy to uchwalić i najwyżej któryś z panów zasłaniających twarz zaskarży taką ustawę do Trybunału. Wtedy będziemy się tym martwić - dodał Sikorski.

Zobacz też: Kamieniami w policje na marszu w Warszawie

Komorowski powiedział, że nie może zrozumieć, dlaczego minął już prawie równo rok od czasu, kiedy skierował projekt do sejmu, a sprawa jest w dalszym ciągu na poziomie komisji. Jak podkreślił, "trzeba mobilizować parlament, powinna to także robić opinia publiczna i media, bo nie chodzi o to, żeby kogokolwiek karać za to, co się wydarzyło, tylko chodzi o to, żeby stworzyć prewencyjnie mechanizmy zmniejszające ryzyko na przyszłość".

- Jesteśmy wszyscy pod wrażeniem tych obrazów pokazujących ekscesy w Warszawie, pokazujących znowu zakapturzonych, trudnych do zidentyfikowania ludzi, którzy czują się w tej swojej anonimowości absolutnie bezkarni i dopuszczają się ekscesów gorszących z punktu widzenia opinii publicznej - powiedział Komorowski. Wyraził nadzieję, że parlament zrozumie jego prośbę "jako wezwanie do tego, by na przyszłość zabezpieczyć Polskę przed tego typu ekscesami".

Podczas wtorkowego Marszu Niepodległości doszło do starć w okolicach Stadionu Narodowego. Policji udało się opanować sytuację. Policjanci użyli gazu łzawiącego i pieprzowego, armatek wodnych i broni gładkolufowej. Zatrzymano 199 osób (na policję doprowadzonych zostało 276), 50 policjantów trafiło do szpitali.

dztt7jl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dztt7jl
Więcej tematów