Trwa ładowanie...
Radosław Sikorski w CNN: Polska czuje się mniej bezpiecznie

Radosław Sikorski w CNN: Polska czuje się mniej bezpiecznie

Działania Rosji na Ukrainie sprawiają, że Polska czuje się mniej bezpiecznie - oświadczył w wywiadzie dla CNN szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Przyznał, że ostatnio wzrosła obecność wojsk USA i NATO na terenie Polski, ale Warszawa czeka na więcej.

Share
d467hkg

- Niestety działania Rosji na Ukrainie sprawiają, że czujemy się nie bardziej, lecz mniej bezpiecznie. Jeden z naszych sąsiadów - Rosja - prowadzi hybrydową wojnę przeciw innemu naszemu sąsiadowi - powiedział Sikorski w nadanym w niedzielę wywiadzie.

Prowadzący, Fareed Zakaria, nawiązując do ujawnionego przez tygodnik "Wprost" nagrania ze stycznia, w którym Sikorski mówił, że stosunki polsko-amerykańskie są nic nie warte, zapytał, co Waszyngton powinien zrobić, by nadać więcej treści relacjom Polski z USA.

d467hkg

- To nielegalne nagranie, które jest przedmiotem postępowania karnego. Ale wtedy w styczniu, kiedy była już presja Rosji na Ukrainie, mieliśmy 10 żołnierzy USA w Polsce. Teraz mamy 500 żołnierzy NATO. To postęp, ale poziom naszego zaniepokojenia rosyjskimi działaniami wzrósł, więc potrzebujemy zapewnienia, że wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona - powiedział Sikorski.

Dodał, iż ma nadzieje, że ważne decyzje w tej sprawie zapadną na wrześniowym szczycie NATO w Walii. Wyliczał, że Polska chce więcej żołnierzy, więcej sprzętu, większych sił reagowania oraz stałych planów obronnych.

W wywiadzie dla CNN Sikorski ocenił, że nałożone w ubiegłym tygodniu na Rosję sankcje "zwrócą uwagę Władimira Putina" i są dowodem na to, że wbrew temu, co myślał Putin, "Zachód istnieje jako wspólnota moralna".

- Myślę, że dotychczas rosyjskie władze zakładały, że zawsze mogą nas rozgrywać jeden przeciw drugiemu i że jesteśmy niezdolni do wspólnego działania. (Sankcje Zachodu-przyp.red.) są pierwszą oznaką, że jednak jesteśmy - powiedział.

d467hkg

Zdaniem Sikorskiego należy jednak oczekiwać rosyjskiej reakcji na sankcje i prób ponownego dzielenia Unii Europejskiej. Szef polskiej dyplomacji ocenił, że przygotowany przez Komisję Europejską pakiet sankcji "uczciwie rozkłada ból" tych sankcji na wszystkie kraje UE.

- Rosja to ważny partner handlowy dla Polski, proporcjonalnie dwa razy ważniejszy niż dla Niemiec. Więc będą straty wszędzie - powiedział Sikorski. Ale zaznaczył, że UE nie miała innego wyjścia, bo nie może patrzeć bezczynnie, jak Rosja anektuje po raz pierwszy od II wojny światowej prowincję sąsiada - Krym - i dostarcza nowoczesnej broni separatystom na wschodzie Ukrainy.

d467hkg

Podziel się opinią

Share
d467hkg
d467hkg
Więcej tematów