Radny zataił współpracę z SB? Zamieszanie na Śląsku
Wiceprzewodniczący rady miejskiej w Dąbrowie Górniczej Kazimierz Woźniczka zataił w złożonym przed ostatnimi wyborami samorządowymi oświadczeniu lustracyjnym, że współpracował z tajnymi służbami PRL, choć sam przyznał się do tego w oświadczeniu sprzed kilku lat - podał IPN. Woźniczka przeczy tym informacjom.
01.12.2010 | aktual.: 01.12.2010 14:37
Po informacji z Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Katowicach (OBL), tuż przed wyborami w dokumentach zamieszczono ostatecznie informację, że Woźniczka przyznaje się do współpracy z organami bezpieczeństwa państwa.
Woźniczka kategorycznie odpowiada, że według swojej "wiedzy i sumienia" współpracownikiem nigdy nie był.
W wyborach do rady miasta Woźniczka startował 21 listopada z listy komitetu wyborczego "Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej", który zdobył w sumie 7 mandatów; więcej miejsc w 25-osobowej radzie - po 8 - mają Platforma Obywatelska i SLD. Według nieoficjalnych informacji Woźniczka także w tej kadencji ma być wiceprzewodniczącym rady. Radni na pierwszej sesji mają się spotkać w czwartek.
Według IPN, Woźniczka został zarejestrowany jako tajny współpracownik w 1984 r. przez SB w Dąbrowie Górniczej, podpisał wówczas zobowiązanie do współpracy. W oświadczeniu lustracyjnym sprzed kilku lat, złożonym w związku z pełnieniem funkcji w samorządzie, przyznał się, że podpisał zobowiązanie do współpracy z SB. Tymczasem składając oświadczenie przed tegorocznymi wyborami napisał, że nie współpracował z SB.
Zastępca naczelnika OBL IPN Wacław Dubiański powiedział, że fakt złożenia przez Woźniczkę dwóch sprzecznych ze sobą oświadczeń pracownicy IPN odkryli niemal w przededniu wyborów. - Poinformowaliśmy o tym komisję wyborczą w Dąbrowie Górniczej, w piątek (19 listopada) przez wyborami - powiedział. Na stronie PKW znalazła się adnotacja, że Woźniczka przyznaje się do współpracy.
Jak podkreśla Dubiański, Woźniczka nie powinien był składać drugiego oświadczenia, ale informację o tym, że już wcześniej je złożył. W takiej sytuacji komisja wyborcza zwraca się do biura lustracyjnego z pytaniem o treść oświadczenia i na tej podstawie są drukowane obwieszczenia. - W sytuacji złożenia drugiego oświadczenia komisja przyjęła zapis, jaki dostała. Można powiedzieć, że to jakieś wprowadzenie w błąd komisji, poniekąd także wyborców - ocenia Dubiański.
Dyrektor katowickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach Wojciech Litewka powiedział, że po informacji z IPN Miejska Komisja Wyborcza w Dąbrowie Górniczej podjęła konieczne działania. - W każdym obwodzie głosowania w okręgu nr 5 w Dąbrowie Górniczej, obok wykazu kandydatów na radnych, była dodana kartka z informacją o właściwej treści oświadczenia lustracyjnego pana Woźniczki. To zostało jeszcze zrobione przed wyborami - zapewnił Litewka.
W oświadczeniu przesłanym PAP Woźniczka potwierdził, że w oświadczeniu sprzed kilku lat napisał, że przed wyjazdem na kontrakt do Iraku został wezwany do UB w Dąbrowie Górniczej, gdzie podpisał "jakieś dokumenty", pod groźbą zakazu wydania mu paszportu. Jak zapewnił, nie pamięta, jakie to były dokumenty. Podkreślił, że według swojej wiedzy i własnego sumienia współpracownikiem nie był.
"Wpisu tego dokonałem, ponieważ uważałem, że uczciwym jest napisanie tego, że mam wątpliwości co do tego, jak opisało mnie UB w swoich aktach. Poza tym kontaktem więcej styczności ze służbami bezpieczeństwa nie miałem" - podkreślił.
Woźniczka dodaje, że kilka tygodni temu został poproszony do IPN w Katowicach, gdzie dowiedział się, że w związku z treścią jego oświadczenia zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające. "Po złożeniu wyjaśnień osoba prowadząca stwierdziła, że w okresie kilku tygodni sprawa zostanie zamknięta. Sumienie mam czyste. Uważam, że dokumenty to potwierdzą" - dodał radny.
Jak wyjaśnił, składając dokumenty przed ostatnimi wyborami złożył oświadczenie o braku współpracy z UB bez powyższego dopisku uważając, że sprawa jest wyjaśniona. Potem na wezwanie komisarza wyborczego przedstawił oświadczenie o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego. "Mimo to na obwieszczeniach wyborczych ukazała się informacja, iż byłem świadomym współpracownikiem służby bezpieczeństwa PRL" - zakończył Woźniczka.