Trwa ładowanie...
d436ohv

Radni nie chcieli osiedla Jana Pawła II. Kościół oburzony. "Nie możemy uwierzyć"

Osiedle Jana Pawła II znika z Łańcuta. Miejscy radni zmienili jego nazwę na "Księże Górki". To oburzyło łańcuckich księży. Duchowni wydali w tej sprawie oświadczenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Głosowanie radnych (zdjęcie ilustracyjne)
Głosowanie radnych (zdjęcie ilustracyjne) (Forum)
d436ohv

Na sesji rady Łańcuta zapadła decyzja o zmianie nazwy osiedla Jana Pawła II na Księże Górki. 11 radnych było "za", dwóch wstrzymało się od głosu, a tylko jeden był przeciwny.

Decyzja radnych spotkała się z reakcją łańcuckich księży. Na stronie parafii pw. św. Stanisława Biskupa duchowni odnieśli się do decyzji rady: "Nie możemy uwierzyć, że w naszym mieście żyją ludzie, którym przeszkadza Jan Paweł II, bo jak inaczej logicznie wytłumaczyć podjętą decyzję. W Łańcucie tradycją jest nazywanie osiedli od nazwy głównych ulic, przebiegających przez to osiedle. Mamy więc osiedle Kardynała Wyszyńskiego, gen. Maczka, gen. Sikorskiego, 3 Maja, Podwale, Podzwierzyniec, Juliusza Słowackiego itd. Każde z tych osiedli nazwę wywodzi od nazwy głównej ulicy, żadnemu nie nadano innej".

I dalej: "Jednak Jan Paweł II nie może być patronem osiedla, które powstaje na ziemi należącej ongiś do Kościoła. To dziwne, bardzo dziwne. Tłumaczenie, że przywrócono potoczną i przyjętą już w społeczeństwie nazwę, jest nie na miejscu" – czytamy na stronie internetowej kościoła.

d436ohv

Szef Rady Miasta Łańcuta przekonuje, że decyzja rady nie miała uderzać w Kościół ani umniejszyć postaci Jana Pawła II. - Mówi się, że Łańcut nie uszanował i nie upamiętnił Jana Pawła II. Dla mnie to autorytet i byłbym ostatnią osobą skłonną, żeby odrzucić uczczenie tak wielkiej postaci. Obecna rada miasta nazwała główną ulicę na rozbudowywanym osiedlu imieniem Jana Pawła II. Jest szkoła podstawowa imienia Jana Pawła II. Na pewno w 2020 r. Miasto Łańcut w sposób szczególny uczci pamięć papieża z okazji Roku Jana Pawła II – mówi "Gazecie Wyborczej" Adam Opałka.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Przecieki ws. expose Morawieckiego. Rzecznik rządu potwierdza

d436ohv

Podziel się opinią

Share

d436ohv

d436ohv
Więcej tematów