Trwa ładowanie...

Radna Marta Patena jedyną kandydatką w prawyborach PO na prezydenta Krakowa

Radna Marta Patena jest jedyną kandydatką w prawyborach PO na prezydenta Krakowa. W czwartek minął wyznaczony przez partię termin zgłaszania się chętnych, a ponieważ ostatecznie nikt inny tego nie zrobił, nie będzie głosowania.

Share
Radna Marta Patena jedyną kandydatką w prawyborach PO na prezydenta Krakowa
Źródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d21t6js

W ostatnich dniach z ubiegania się o ten urząd zrezygnowała radna Małgorzata Jantos, która napisała na swoim blogu, że bez znaczącego poparcia i w atmosferze deprecjonowania jej osoby i dokonań, start w partyjnych prawyborach nie ma sensu. Jak podkreśliła jej wycofanie się nie wynika ze strachu przed przegraną. - Ciągle otrzymywałam przez media sygnały, płynące chyba z szeregów partyjnych, że nie jestem dość dobrym kandydatem - powiedziała Jantos.

Do partyjnych prawyborów nie stanie też namawiany przez partię były prezydent Krakowa, poseł PO Józef Lassota, który początkowo się zgodził, a potem wycofał się tłumacząc to stanem zdrowia.

- Martę Patenę poparło osiem kół PO. Skoro innych kandydatów nie ma, nie będzie głosowania w prawyborach. Będę rozmawiał jeszcze z Martą Pateną o jej starcie. Będzie jedyną kobietą w gronie kandydatów i to może być atutem - powiedział przewodniczący PO w Krakowie i w Małopolsce Grzegorz Lipiec.

d21t6js

Tymczasem niezależny kandydat na prezydenta Krakowa (dawniej członek PO) radny Sławomir Ptaszkiewicz wystosował apel do wyborców Platformy Obywatelskiej. Pisze w nim, że chce być, "a właściwie już jest naturalnym kandydatem tej części wyborców PO, która nigdy nie przestała wierzyć w sens słowa Obywatelska" i przekonuje, że "obywatelskie i niezależne zaangażowanie może i powinno rozpoczynać się poza skostniałymi strukturami partyjnymi". W jego ocenie, kiedy z zaszczytu kandydowania rezygnują kolejne osoby z PO, oznacza to "głęboki kryzys zaufania samych działaczy, którzy przestają się utożsamiać z własną partią". Lipiec powiedział, że "kryzysu zaufania nie czuje".

Do tej pory chęć kandydowania na prezydenta Krakowa ogłosili oficjalnie: urzędujący prezydent Jacek Majchrowski, Ptaszkiewicz, poseł Łukasz Gibała (opuszcza Twój Ruch, chce być kandydatem niezależnym) oraz Tomasz Leśniak z Komitetu Kraków Przeciw Igrzyskom.

Nie wiadomo, czy w wyborach wystartuje lider Polski Razem Jarosław Gowin, ani kogo wystawi PiS. Jak powiedział szef okręgu krakowskiego PiS Andrzej Adamczyk, partia pod koniec sierpnia ogłosi, kto będzie jej kandydatem na prezydenta Krakowa.

d21t6js

Podziel się opinią

Share
d21t6js
d21t6js
Więcej tematów