PolskaRadiolodzy protestowali

Radiolodzy protestowali

Zakończył się dwugodzinny ogólnopolski protest radiologów. Od godziny 10 do 12 nie były wykonywane planowe badania, a jedynie badania ratujące życie. Z czynnego protestu były wyłączone placówki onkologiczne i pedriatryczne.

Radiolodzy protestowali

07.02.2005 | aktual.: 07.02.2005 14:08

Obraz
Obraz

W wielu szpitalach w kraju pacjenci musieli czekać na badania przez dwie godziny. W wielu innych placówkach radiolodzy nie zawiesili pracy, a jedynie wyrazili swoje poparcie dla akcji protestacyjnej.

W Małopolsce do ogólnopolskiego protestu radiologów przyłączyło się 180-ciu lekarzy. W świętokrzyskiem akcja protestu była prowadzona w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach i Szpitalu Miejskim w Skarżysku- Kamiennej. Akcja była tu także wyrazem poparcia dla głodujących pracowników starachowickiego szpitala.

Protestowali także specjaliści z Podkarpacia. W regionie tym pracuje około 200-tu techników elektroradiologów. W żadnej ze szpitalnych pracowni radiologicznych w Poznaniu nie zawieszono pracy. Jednak na drzwiach gabinetów umieszczono oświadczenia z informacją o solidaryzowaniu się z kolegami w całym kraju.

Elektrokardiolodzy protestują przeciwko uchwaleniu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Ustawa umożliwia uzyskanie pożyczek z budżetu państwa oraz częściowe umorzenie tych kredytów, jeśli szpital przekształci się w spółkę użyteczności publicznej.

Związkowcy twierdzą, że długi szpitali wynikają z realizacji tzw. ustawy 203, na którą ustawodawca nie zagwarantował środków. Teraz szpitale są zmuszane do tego, by finansować te podwyżki z kredytów. To spowoduje- według nich- upadek wielu szpitali. Obawiają się także, że ustawa odbierze im przywileje socjalne- premie i wysługę lat. Narzekają również, że muszą pracować na przestarzałym sprzęcie.

Jeśli protest nie przyniesie rezultatów radiolodzy zapowiadają rozpoczęcie głodówki. Według ministra zdrowia, ustawa musiała wzbudzić sprzeciw, bo wymusza zmiany w szpitalach. Tymczasem zmiany są potrzebne dla lepszego zarządzania placówkami i zmniejszenia ich długów. Ustawa ma zablokować egzekucje komornicze w zadłużonych ZOZ-ach - podkreśla minister. Ustawa ma być głosowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)