Trwa ładowanie...
d4k7vof

Radioaktywne skażenie wody przy granicy z Polską

Władze niemieckiego powiatu Uckermark ogłosiły skażenie radioaktywne wody w miejscowości Schönfeld, która graniczy z polskimi powiatami gryfińskim i polickim (woj. zachodniopomorskie) - informuje "Głos Szczeciński".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radioaktywne skażenie wody przy granicy z Polską
(PAP, Fot: DPA/Patrick Seeger)
d4k7vof

Badania wykazał, że w wodzie znajduje się 17 mikrogramów uranu - to o 7 jednostek więcej niż dopuszczają to niemieckie normy. W dodatku stężenie metalu nie zmienia się już od kilkudziesięciu dni. Choć niemiecki powiat znajduje się zaledwie ok. 15 km od Gryfina, polskiej strony nikt nie zawiadomił o skażeniu - co potwierdził Piotr Pieleszek z biura prasowego wojewody zachodniopomorskiego oraz Maciej Drabent z Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki.

Dlatego na wszelki wypadek Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zaczął badać wodę po polskiej stronie. Póki co - jak poinformował Andrzej Miluch, dyrektor inspektoratu - nie stwierdzono zanieczyszczenia.

Drabent uspokaja jednak, że niemieckie normy są bardzo restrykcyjne. Dla przykładu pokazuje, że w naszym kraju są one bardziej liberalne. - W Polsce zaleca się, by stężenie nie było w wodzie większe, niż 30 mikrogramów na litr - mówi. Jego zdaniem skażenie pochodzi z naturalnych formacji skalnych.

Władze niemieckiego powiatu zapewniły w komunikacie, że takie stężenie uranu nie powinno być niebezpieczne dla dzieci powyżej jednego roku życia oraz tym bardziej dla dorosłych. Zalecono jedynie, by dzieci do roku życia otrzymywały wodę mineralną.

d4k7vof

Podziel się opinią

Share
d4k7vof
d4k7vof
Więcej tematów