Trwa ładowanie...

Radioaktywne skażenie wody przy granicy z Polską

Władze niemieckiego powiatu Uckermark ogłosiły skażenie radioaktywne wody w miejscowości Schönfeld, która graniczy z polskimi powiatami gryfińskim i polickim (woj. zachodniopomorskie) - informuje "Głos Szczeciński".

Share
Radioaktywne skażenie wody przy granicy z PolskąŹródło: PAP, fot: DPA/Patrick Seeger
d3lf6gi

Badania wykazał, że w wodzie znajduje się 17 mikrogramów uranu - to o 7 jednostek więcej niż dopuszczają to niemieckie normy. W dodatku stężenie metalu nie zmienia się już od kilkudziesięciu dni. Choć niemiecki powiat znajduje się zaledwie ok. 15 km od Gryfina, polskiej strony nikt nie zawiadomił o skażeniu - co potwierdził Piotr Pieleszek z biura prasowego wojewody zachodniopomorskiego oraz Maciej Drabent z Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki.

Dlatego na wszelki wypadek Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zaczął badać wodę po polskiej stronie. Póki co - jak poinformował Andrzej Miluch, dyrektor inspektoratu - nie stwierdzono zanieczyszczenia.

Drabent uspokaja jednak, że niemieckie normy są bardzo restrykcyjne. Dla przykładu pokazuje, że w naszym kraju są one bardziej liberalne. - W Polsce zaleca się, by stężenie nie było w wodzie większe, niż 30 mikrogramów na litr - mówi. Jego zdaniem skażenie pochodzi z naturalnych formacji skalnych.

Władze niemieckiego powiatu zapewniły w komunikacie, że takie stężenie uranu nie powinno być niebezpieczne dla dzieci powyżej jednego roku życia oraz tym bardziej dla dorosłych. Zalecono jedynie, by dzieci do roku życia otrzymywały wodę mineralną.

d3lf6gi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lf6gi
Więcej tematów