Rada Nadzorcza TVP wybiera nowy zarząd
Rada Nadzorcza TVP rozpoczęła w
Warszawie o godz. 14.00 posiedzenie, podczas którego ma wyłonić
skład nowego zarządu Telewizji Polskiej.
17.02.2004 14:21
Z informacji PAP wynika, że większość członków RN TVP będzie dążyła do tego, by zarząd liczył pięć osób. Niektórzy nie wykluczają jednak zarządu jedno- lub dwuosobowego. Wiele wskazuje także na to, że rada może mieć kłopot z obsadzeniem członka zarządu ds. programowych i finansowych, bo żaden z kandydatów może nie uzyskać wymaganej większości głosów.
W zarządzie TVP jest już, wybrany dwa tygodnie temu, prezes Jan Dworak.
O pozostałe cztery stanowiska ubiega się 12 osób. W trójce kandydatów na stanowisko członka zarządu ds. programowych jest Andrzej Budzyński - szef Radia dla Ciebie, który walczył wcześniej o stanowisko prezesa TVP, ale w ostatecznym głosowaniu nie uzyskał wymaganej większości głosów; popiera go członek rady Marian Pilot (kojarzony z PSL). Drugim kandydatem jest Maciej Pawlicki - były szef publicznej Jedynki, obecnie producent związany z TV Puls; popiera go m.in. Adam Pawłowicz z RN TVP. Trzecim - Ryszard Pacławski - szef TVP3, który był w trójce kandydatów na stanowisko prezesa i nie uzyskał wymaganej większości głosów; popierany przez część rady kojarzoną z SLD i byłym prezesem Robertem Kwiatkowskim.
Największe szanse wydaje się mieć Pacławski. Podczas głosowania jego kandydatury na stanowisko prezesa dwa tygodnie temu otrzymał 5 głosów, zabrakło jednego, decydującego głosu - Mariana Pilota. Teraz Pilot mówi, że nie ma "żelaznego składu zarządu"; przy głosowaniu na członka zarządu ds. programowych popierać będzie Budzyńskiego, a ostatecznie Pacławskiego. Nie ukrywa, że widzi inne rozwiązania niż 5-osobowy zarząd telewizji, np. zarząd jednoosobowy w postaci Dworaka, dwuosobowy z Dworakiem i obecnym wiceprezesem Tadeuszem Skoczkiem (rada nie odwołała go jeszcze ze stanowiska), a jeśli 5-osobowy, to z Dworakiem, Skoczkiem oraz trzema kandydatami z "trójek".
Trzech kandydatów na stanowisko członka zarządu ds. ekonomiczno-finansowych to: Piotr Dmochowski-Lipski (przewodniczący Rady Nadzorczej Wydawnictwa Naukowego PWN), Marcin Murawski (niegdyś związany z Polskim Radiem i RMF FM) oraz Stanisław Wójcik (dyrektor biura analiz i planowania ekonomicznego TVP). Z informacji PAP wynika, że spore szanse na stanowisko ma Dmochowski-Lipski (jest m.in. kandydatem Adama Pawłowicza) i Stanisław Wójcik (popierany m.in. przez Annę Milewską).
O stanowisko członka zarządu ds. nowych technologii ubiegają się: prof. Marek Hołyński (jeden z najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie grafiki komputerowej), Leszek Bogdanowicz (twórca Wirtualnej Polski) i Andrzej Kaźmierski (obecny szef biura technologii i inwestycji TVP). Hołyński osiągnął najwyższy wynik wśród wszystkich kandydatów przebadanych przez firmę audytorską; mówi się także, że jest popierany przez szefową KRRiT Danutę Waniek - może więc mieć duże szanse na stanowisko w zarządzie TVP.
Kandydatami na członka zarządu ds. marketingu i reklamy są: Lech Kaczoń (Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej), Piotr Gaweł (twórca i pierwszy szef biura reklamy TVP, był w trójce kandydatów na prezesa TVP i nie uzyskał wymaganej większości głosów) i Jacek Bochenek (były szef TAI). Gaweł ma za sobą "stanowcze poparcie" trzech osób z RN TVP, które popierały go podczas głosowania na prezesa. Za bardzo dobrego kandydata uważa go także Milewska.
Teoretycznie, to z tych "trójek" rada powinna wybrać osoby do zarządu telewizji publicznej. W sytuacji braku kompromisu -czyli, gdy żadna z osób ubiegających się o poszczególne stanowiska nie uzyska wymaganych sześciu głosów poparcia - rada może wrócić do kandydatów z wcześniejszych etapów konkursu. Tak stało się przy wyborze Jana Dworaka na szefa TV. Zanim członkowie RN TVP przejdą do głosowania i wybierania członków zarządu, swą opinię na temat kandydatów i możliwości współpracy z nimi, przedstawi nowy prezes. Jego opinia nie jest jednak dla rady wiążąca.(iza)