Rada Morza Bałtyckiego o promieniowaniu
Państwa położone nad Bałtykiem rozszerzą współpracę w zakresie ochrony przed promieniowaniem. Będą też wymieniać się danymi na ten temat - zapowiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Joschka Fischer w czasie 10. konferencji Rady Morza Bałtyckiego, która odbywa się Hamburgu.
Fischer zapewnił, że informacje o poziomie radiacji będą dostępne na bieżąco, a nie dopiero wtedy, gdy wydarzy się katastrofa.
Niemiecki minister przekazał rotacyjne przewodnictwo w Radzie Państw Bałtyckich szefowi rosyjskiej dyplomacji Igorowi Iwanowowi.
Iwanow wykorzystał swe wystąpienie w Hamburgu do skrytykowania republik bałtyckich za niezadowalające - jego zdaniem - traktowanie mniejszości rosyjskiej. Iwanow nie powiedział, które kraje ma na myśli, ale jego otoczenie wskazało na Łotwę i Estonię. Według Rosjan państwa te przyznają obywatelstwo tylko tym, którzy mieszkali tam przed radziecką aneksją w 1940 roku.
Rada Państw Morza Bałtyckiego powstała w 1992 roku w Kopenhadze. Obraduje co roku z udziałem ministrów spraw zagranicznych 11 krajów członkowskich, w tym Polski. Jej pracami na co dzień kieruje komisja, w której skład wchodzą dyplomaci i eksperci. (aso)