ŚwiatRada Lwowa debatuje nad datą otwarcia Cmentarza Orląt

Rada Lwowa debatuje nad datą otwarcia Cmentarza Orląt

Rada Miejska Lwowa debatuje nad polsko-ukraińskim porozumieniem dotyczącym uroczystego otwarcia Cmentarza Orląt Lwowskich. Radni mają zatwierdzić tekst podpisanego przez przedstawicieli prezydentów Polski i Ukrainy porozumienia i wyznaczyć datę otwarcia nekropolii.

09.06.2005 14:20

Porozumienie w sprawie otwarcia cmentarza podpisano w poniedziałek w Warszawie. Strona polska, na prośbę władz Ukrainy, nie poinformowała o szczegółach. Oczekuje się, że treść umowy, po jej zatwierdzeniu, ogłoszą radni Lwowa i że stanie się to w czwartek. Cmentarz Orląt Lwowskich jest częścią Cmentarza Łyczakowskiego, podlegającego władzom miejskim Lwowa.

Posiedzenie Rady Miejskiej zaczęło się o godz. 10 rano, a zakończenia obrad oczekuje się około godz. 16 czasu polskiego. Jednak przewodniczący Rady Miejskiej Zinowij Siryk powiedział, że sprawa otwarcia cmentarza jest dopiero piątym punktem porządku dziennego.

Dotychczas (do godz. 13.30 czasu polskiego) zdołaliśmy rozpatrzyć punkt pierwszy, mamy dziś dużo pracy i nie jest to najlepszy dzień na zajmowanie się takimi ważnymi sprawami jak Cmentarz Orląt - oświadczył Siryk.

Kancelaria Prezydenta poinformowała w komunikacie z 6 czerwca po spotkaniu Aleksandra Kwaśniewskiego z przedstawicielami strony ukraińskiej, że uroczyste otwarcie i poświęcenie Cmentarza Orląt Lwowskich odbędzie się 24 czerwca 2005 r. O terminie tym wcześniej informowały media, powołując się na wypowiedź mera Lwowa Lubomyra Buniaka. Źródło zbliżone do polskiego MSZ poinformowało również o drugim możliwym terminie uroczystości - 26 czerwca.

Dyrektor Muzeum Cmentarza Łyczakowskiego Ihor Hawryszkewycz powiedział w rozmowie, że opiekująca się polską nekropolią firma Energopol-Kijów rozpoczęła na niej na początku tygodnia prace porządkujące.

Na Cmentarzu Orląt Lwowskich spoczywają Polacy polegli w walkach z Ukraińcami w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-sowieckiej z 1920 roku. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt.

Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany. Prace porządkowe strona polska rozpoczęła w 1989 r. Spór w sprawie cmentarza ciągnął się przez kilka lat. Cmentarz miał być otwarty w 2002 r., ale do uroczystości nie doszło, bo Ukraińcy nie zgodzili się na napis na płycie głównej: "Bohatersko poległym za Polskę w latach 1919-1921". W połowie maja osiągnięto kompromis w sprawie treści napisu, który ma brzmieć: "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę".

Jarosław Junko

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)