Rada Gabinetowa ws. akcesji Polski do Unii
Ostateczny stan przygotowań do członkostwa Polski w Unii Europejskiej oceni 29 marca Rada Gabinetowa - uzgodnili podczas spotkania prezydent Aleksander Kwaśniewski i premier Leszek Miller.
Rada Gabinetowa to Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta. Zgodnie z konstytucją prezydent może zwołać Radę w sprawach szczególnej wagi. Rada Gabinetowa nie ma kompetencji Rady Ministrów, a więc np. nie może przyjmować projektów ustaw.
Według służb prasowych prezydenta, podczas spotkania "omówiono stan przygotowań Polski do szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, który ma odbyć się pod koniec marca".
"Wymieniono uwagi na temat projektu Traktatu Konstytucyjnego UE i stanowiska Polski w tej sprawie" - podaje prezydenckie Biuro Informacji. Prezydent "z satysfakcją przyjął informację o dobrze przebiegających przygotowaniach naszego kraju do akcesji z Unią".
Podczas spotkania prezydent zapoznał premiera z przebiegiem swojej wizyty na Malcie; premier zaś przedstawił szczegóły spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.
Poprzednio Rada Gabinetowa obradowała 6 listopada 2003 roku, dokonując oceny stanu przygotowań Polski do integracji z Unią Europejską w kontekście rocznego raportu Komisji Europejskiej.