PolitykaRada Europy odpowiada Polsce. "Opinia Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego jest nadal ważna"

Rada Europy odpowiada Polsce. "Opinia Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego jest nadal ważna"

Opinia Komisji Weneckiej na temat kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego jest nadal ważna - oświadczył rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos. Tak odniósł się do odpowiedzi strony polskiej wysłanej do Komisji Europejskiej w sprawie TK.

Rada Europy odpowiada Polsce. "Opinia Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego jest nadal ważna"
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Komisja Europejska uważa, że polski rząd powinien zrealizować rekomendacje Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy, dotyczące rozwiązania kryzysu wokół TK.

Zalecenia, jakie wydała Komisja Europejska w sprawie praworządności, są zgodne z wcześniejszymi opiniami Komisji Weneckiej.

Rzecznik Rady Europy podkreślił, że "opinia Komisji Weneckiej na temat Polski jest wciąż ważna, a jej zaniepokojenie dotyczące sądownictwa pozostaje obowiązujące".

Panos Kakawiatos dodał: "Nie otrzymaliśmy żadnego formalnego wniosku o ponowny przegląd naszej opinii na temat Polski na tym etapie, a zatem na następnej plenarnej sesji Komisji w Wenecji w przyszłym miesiącu nie planuje się nic, co dotyczyłoby Polski".

Jest odpowiedź Polski na zalecenia KE z 21 grudnia 2016 roku

Strona polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedź na uzupełniające zalecenia KE wydane w grudniu 2016 roku ws. praworządności w Polsce - podało MSZ. Chodzi o procedurę praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. 21 grudnia 2016 roku KE wyraziła oczekiwanie, że polskie władze odpowiedzą w ciągu dwóch miesięcy.

"Strona polska przekazała dzisiaj do Komisji Europejskiej odpowiedź na niewiążące uzupełniające Zalecenie z dnia 21 grudnia 2016 roku w sprawie praworządności w Polsce" - poinformowało MSZ w oświadczeniu.

"Podkreśliliśmy w niej, że utrwalenie demokratycznego porządku prawnego w Polsce, w tym ustanowienie stabilnych podstaw funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego jest nadrzędnym celem władz polskich, stąd wszelkie sugestie usprawniające działania sądu konstytucyjnego przyjmowane są z otwartością" - poinformowało MSZ.

polskakomisja europejskatk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (297)