Trwa ładowanie...
d3mbwwz

Pyrwanow o wyzwaniach stojących przed rozszerzoną UE

Unia Europejska powinna wzmacniać swą
gospodarkę, usprawnić instytucje i mechanizmy podejmowania decyzji
oraz zwiększyć aktywność międzynarodową - uważa prezydent Bułgarii
Georgi Pyrwanow, który uczestniczy w sesji plenarnej
Europejskiego Szczytu Gospodarczego w Warszawie.

d3mbwwz
d3mbwwz

Jednym z wyzwań stojących przed UE są - zdaniem Pyrwanowa - "elastyczne i skuteczne instytucje". Dlatego - jak podkreślił - bardzo ważne jest, by doprowadzić do przyjęcia konstytucji europejskiej jeszcze w obecnym półroczu. "Bułgaria wzywa do wykazania większej ilości dobrej woli i elastyczności w pokonywaniu problemów, które zostają jeszcze do rozwiązania" - powiedział bułgarski prezydent.

Kolejne wyzwanie to - jak powiedział - wzmocnienie potencjału gospodarczego UE i dążenie do realizacji celów przyjętej przez UE w 2000 r. Strategii Lizbońskiej, by Unia stała się do 2010 r. najbardziej konkurencyjną i opartą na wiedzy gospodarką na świecie. Zdaniem Pyrwanowa, nowi członkowie Unii zdynamizują jej gospodarkę. Przypomniał, że na 2007 r. planowane jest kolejne rozszerzenie UE o Bułgarię i Rumunię.

Jak podkreślił, Europa musi być bardziej aktywna na arenie międzynarodowej. "Nie chcę powiedzieć, że Europa ma odgrywać rolę supermocarstwa czy hegemona. Ale powinna być parterem, który ma wszystkie narzędzia dla ochrony swych własnych interesów i rozwijania współpracy z resztą świata na rzecz umacniania wspólnych wartości" - powiedział.

Jego zdaniem więcej uwagi Unia powinna poświęcać zapewnieniu stabilności, również gospodarczej, w regionie południowo-wschodniej Europy. Pyrwanow wskazał też na potrzebę umocnienia więzi transatlantyckich.

d3mbwwz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mbwwz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj