Pył saharyjski w Polsce. Żółta maź może oblepić okna i samochody
Przemieszczające się nad Europą fronty niosą ze sobą pył znad Sahary. Jak informują Łowcy Burz, ten już w czwartek dotrze do Polski. Pomarańczowo-brązowy pył będzie osadzał się na ulicach, samochodach i szybach. Może również wpłynąć na jakość powietrza.
23.02.2023 | aktual.: 23.02.2023 15:14
Wędrówka pyłu saharyjskiego nad Europą jest możliwa dzięki specyficznej wymianie mas powietrza. Nad Skandynawią utworzył się wyż atmosferyczny, który w krótkim czasie przemieści się w kierunku południowo-wschodnim. Europa Zachodnia znajduje się natomiast pod wpływem niżów, powodujących "zaciąganie" powietrza nad centralną część starego kontynentu.
Pył saharyjski w Polsce 2023. Apogeum w piątek
Eksperci przewidują, że pył już w czwartkowy wieczór 23 lutego zacznie napływać nad Niemcy, a w późniejszych godzinach - również nad Polskę. "Największe ilości pyłu znajdować się będą w piątek nad Niemcami oraz zachodnią Polską".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Dziś znajdujemy się przed pofalowanym frontem, który da o sobie znać w drugiej części nocy. Jesteśmy w rejonie napływu ciepłego powietrza z temp. max. rzędu 5-7°C, objawiającego się chmurami piętra wysokiego/średniego wraz z lekko zmętnionym niebem przez pył saharyjski" - informują natomiast na Twitterze Poddębicko-Łęczyccy Łowcy Burz.
Pył saharyjski - co to?
Pył saharyjski zazwyczaj napływa do Polski w czasie ciepłych pór roku. Jak sama nazwa wskazuje, są to masy powietrza wypełnione pyłem pochodzącym z afrykańskiej pustyni. Zjawisko to objawia się zmianą koloru nieba, które przyjmuje pożółkłą barwę. Pyłowi znad Sahary towarzyszą często również tzw. krwawe wschody i zachody Słońca - tarcza gwiazdy wydaje się mieć wówczas intensywny, czerwony odcień.
Pył saharyjski przysparza wiele problemów kierowcom - niewielkie cząsteczki, łącząc się z wilgocią lub opadami, osadzają się na karoserii i szybach, a także na oknach, ulicach i wszystkich nieosłoniętych powierzchniach. Eksperci przestrzegają również przed wdychaniem pyłu znad Afryki. Ten może być szczególnie drażniący dla alergików i osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Zawarte w nim cząsteczki mogą także wywołać zapalenie spojówek, podrażnienie śluzówek i zapalenie zatok.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.