Trwa ładowanie...

Putin znowu przemówił. I zmienia swoją decyzję [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Czwartek to 218. dzień rosyjskiej inwazji. Władimir Putin wezwał do "naprawienia błędów popełnionych podczas częściowej mobilizacji". Dyktator odbył w tej sprawie spotkanie z Radą Bezpieczeństwa. Jak powiedział, na ten temat Rosjanie "zadają wiele pytań". Zwrócił uwagę na potrzebę zajmowania się każdym konkretnym przypadkiem niesłusznej mobilizacji i odsyłania ludzi z powrotem w przypadku pomyłki. Podkreślił, że mobilizacji podlegają tylko osoby z rezerwy, posiadające odpowiednie doświadczenie i specjalizację. W poniedziałek o błędach w mobilizacji alarmowała czołowa propagandystka Margarita Simonian. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Putin zepchnięty do defensywy. Zmienia swoją decyzję Putin zepchnięty do defensywy. Zmienia swoją decyzję Źródło: PAP
d3cxuwz
d3cxuwz


Trwa łączenie
23:23, 29.09.2022

Szokująca relacja z Ukrainy. Matka z troski o bezpieczeństwo dzieci zabrała je do domu babci. Dziś uderzył tam rosyjski pocisk. Po domu została tylko dziura.

23:07, 29.09.2022

Senat USA przyjął w czwartek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy  wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów. Ustawę musi jeszcze przegłosować Izba Reprezentantów. W ustawie znalazł się też  niepokojący zapis o "potencjalnych nuklearnych i radiologicznych incydentach w Ukrainie".

22:36, 29.09.2022

Prawdopodobieństwo, że Rosja zaatakuje Ukrainę taktyczną bronią jądrową jest "bardzo wysokie” -  powiedział "The Guardian"  Wadym Skibicki, zastępca szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego.  

22:26, 29.09.2022

Władimir Putin chce straszyć Zachód użyciem broni atomowej i może chcieć eskalować, ale na tym etapie powinniśmy starać się zachować spokój i kontynuować swoją politykę - mówił wiceszef MSZ Marcin Przydacz pytany,  czy rosyjski przywódca może użyć broni nuklearnej. 

East News
22:03, 29.09.2022

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy, a "tak zwane referenda" zorganizowane przez Moskwę na kontrolowanych przez  nią ukraińskich terytoriach "były absolutną fikcją". 

21:58, 29.09.2022

Jest to trzeci taki pakiet przygotowany przez Kongres od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę; wartość dwóch poprzednich przekraczała łącznie 50 mld dolarów.

Ustawa wciąż musi zostać przyjęta przez Izbę Reprezentantów, co powinno nastąpić wkrótce. Aby uniknąć tzw. shutdownu, czyli zatrzymania funkcjonowania większości rządowych instytucji, prezydent Joe Biden musi podpisać ustawę przed północą w piątek, kiedy kończy się obecny rok fiskalny.

21:51, 29.09.2022

Ustawa przeszła w Senacie stosunkiem głosów 72-25, z czego przeciwko zagłosowała połowa senatorów republikańskich. Prowizorium ma przedłużyć finansowanie działalności administracji federalnej do 16 grudnia, a także przeznaczyć dodatkowe środki na pomoc Ukrainie.

Opiewający na 12,3 mld dolarów pakiet na wydatki związane z wojną w Ukrainie zakłada przeznaczenie 3 mld na zakup broni dla Ukrainy od firm zbrojeniowych, 1,5 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału, 0,5 mld na zwiększenie produkcji amunicji i innych kluczowych elementów uzbrojenia, 2,8 mld na wsparcie obecności żołnierzy USA w regionie oraz 4,5 mld na bezpośrednią pomoc finansową dla rządu w Kijowie. Dodatkowo ustawa zawiera 35 mln dolarów na "przygotowania i odpowiedź na potencjalne nuklearne i radiologiczne incydenty w Ukrainie". Ustawa upoważnia ponadto prezydenta USA do przekazania Ukrainie broni z amerykańskich arsenałów o wartości 3,7 mld.

21:44, 29.09.2022

Senat USA przyjął w czwartek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów. Ustawę musi jeszcze przegłosować Izba Reprezentantów.

21:35, 29.09.2022

- Widzimy, że sprzeciwiacie się przestępczej mobilizacji, za pomocą której rosyjskie władze chcą ukryć swoją klęskę - kontynuował szef państwa. - Brońcie swojej wolności teraz na ulicach i placach, byście nie musieli walczyć w górach i lasach o prawo do życia, kiedy rosyjskie władze rozpoczną kolejne fale mobilizacji - powiedział Zełenski.

- Nikt nie powinien uczestniczyć w haniebnej wojnie. Dagestańczycy nie powinni ginąć na Ukrainie. Czeczeni, Ingusze, Osetyjczycy, Czerkiesi i żaden inny naród, który znalazł się pod rosyjską flagą. To łącznie prawie 200 narodów... Wiecie, kto wysyła ich do Ukrainy. Ten, kto wysyła, chce, by stali się "ładunkiem 200" (tj. by zginęli - przyp. red.) - dodał.

21:34, 29.09.2022

- Nie powinniście ginąć na wojnie w Ukrainie, nie macie takiego obowiązku ani długu - zwrócił się do rdzennych narodów zamieszkujących Federację Rosyjską prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Narody Kaukazu! Wszystkie narody na terytorium Rosji! Nie macie żadnego powodu, by być wśród tych wielu, którzy wciąż służą temu jednemu, który chce tej wojny" - powiedział w opublikowanym w czwartek nagraniu prezydent Ukrainy. "Nie powinniście ginąć w Ukrainie. Wasi synowie nie powinni ginąć na Ukrainie. Nie macie takiego obowiązku ani długu - dodał.

21:24, 29.09.2022

Łotwa nie uznaje wyników pseudoreferendów, zorganizowanych przez Kreml na okupowanych ukraińskich terytoriach, i nigdy nie uzna aneksji żadnej części Ukrainy przez Rosję - oświadczył w czwartek szef MSZ w Rydze Edgars Rinkeviczs.

"Łotwa nie uznaje fałszywych referendów zorganizowanych przez Rosję na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy" - napisał szef łotewskiej dyplomacji na Twitterze. 

21:18, 29.09.2022

- Cały czas mowa jest o terytorium Ukrainy. Ukraina ma prawo do administrowania nim – podkreślił szef czeskiego MSZ oraz wezwał Rosję do zakończenia wszystkich działań wojennych i wycofania sił z Ukrainy.

Jak przypomniał, obecnie uzgadniany jest kolejny unijny pakiet antyrosyjskich sankcji, zastrzegł jednak, że "treść porozumienia nie została jeszcze w pełni sfinalizowana”.

21:14, 29.09.2022

Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky uznał w czwartek planowaną przez Rosję aneksję kolejnych ukraińskich terytoriów za "całkowicie nie do przyjęcia". Konieczne jest wspólne działanie na poziomie unijnym i przyjęcie kolejnego pakietu antyrosyjskich sankcji - podkreślił.

Lipavsky wyraził przekonanie, że cały proces aneksyjny został sfałszowany i nie miał żadnej legitymacji. - Moim zdaniem nie ma sensu nawet mówić o tych pseudoreferendach, bo to była naprawdę sztuka teatralna - powiedział.


21:01, 29.09.2022

Jak zapowiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, w piątek ma odbyć się "ceremonia podpisania umów o włączeniu do Rosji nowych terytoriów". Zaplanowano przemówienie Władimira Putina.

W dniach 23-27 września okupacyjne władze na zajętych przez Rosję terytoriach Ukrainy - w obwodzie donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim - przeprowadziły tzw. referenda o przyłączeniu do Rosji. Kijów ani większość wspólnoty międzynarodowej nie uznają ich wyników. 

20:54, 29.09.2022

"'Kremlowskie freak show'. Zapowiedziana 'ceremonia wejścia' nie ma żadnego znaczenia prawnego. Bo podmioty, które nie istnieją, nie mogą wejść w skład kraju, który się rozpada" - napisał na Twitterze Podolak. 

"Nie traćcie czasu na wirtualną ru-agendę. Prawdziwe życie będzie ciekawsze: kontratak, wyzwolenie spod okupacji, trybunał" - dodał.

20:48, 29.09.2022

- Podpisywanie dokumentów w sprawie aneksji ukraińskich ziem przez Rosję, to będzie freak show (cyrk dziwadeł), które nie ma żadnego prawnego znaczenia - oświadczył w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

20:42, 29.09.2022

Wcześniej w czwartek portal Armija Inform poinformował, że w ciągu 10 dni ukraiński projekt "Chcę żyć" otrzymał ponad 2 tys. zgłoszeń od obywateli Rosji w sprawie oddania się do ukraińskiej niewoli. - Dzwonią zarówno wojskowi rosyjskiej armii, jak i ich bliscy, którzy chcą, by ich synowie czy mężowie pozostali przy życiu - powiedział rzecznik projektu Witalij Matwijenko.

20:34, 29.09.2022

W ostatnim czasie na Ukrainę dotarło 240 rezerwistów, którzy mają za zadanie uzupełnić straty poniesione przez 69. samodzielną brygadę osłony, stacjonującą na co dzień w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym na Dalekim Wschodzie Rosji. Żołnierze dotychczas walczący w tej formacji skarżą się na postawę przybyszów. Według ich przekazów rezerwiści "wdają się w bójki między sobą i z innymi wojskowymi". Z tych ludzi "nie ma żadnego pożytku" - napisał w czwartek Cymbaluk na Telegramie.

20:26, 29.09.2022

Rosyjscy żołnierze, którzy przybywają na Ukrainę w ramach mobilizacji i uzupełniają tam jednostki wroga, są zdemotywowani i zupełnie nie nadają się do walki; już po dwóch dniach ich obecności na froncie dochodzi do pijaństwa, bójek, kłótni z przełożonymi i lekceważenia dyscypliny - przekazał ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

20:23, 29.09.2022

- Powtarzam: obywatele znajdujący się w rezerwie podlegają poborowi, a przede wszystkim ci, którzy służyli w Siłach Zbrojnych Rosji i mają pożądane specjalizacje wojskowe i odpowiednie doświadczenie – przypomniał dyktator. 

19:56, 29.09.2022

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan w rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem poprosił go o możliwość rozmów z Kijowem - według niego Ankara jest gotowa zostać mediatorem.

"Prezydent Erdogan powiedział, że aby utorować drogę do bardziej pozytywnych wydarzeń, potrzebne są kroki w celu zmniejszenia napięć i że oczekuje się od Rosji podjęcia kroków w celu ułatwienia tego procesu, zwłaszcza w kwestii aneksji niektórych regionów Ukrainy do Rosji. Prosząc rosyjskiego prezydenta Putina, by dał negocjacjom kolejną szansę, prezydent Erdogan powiedział, że Turcja jest gotowa do odegrania roli mediacyjnej w tym procesie" – poinformowało biuro tureckiego przywódcy.


19:55, 29.09.2022

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan przeprowadził rozmowy telefoniczne z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, "strony omówiły sytuację w Ukrainie" -  poinformowała turecka państwowa telewizja TRT Haber .

19:53, 29.09.2022

– Na moje polecenie w komisjach rekrutacyjnych, na czele których stoją naczelnicy obwodów, zasiadają również prokuratorzy odpowiednich szczebli. Proszę prokuratora generalnego o natychmiastowe reagowanie na każdy sygnał – powiedział rosyjski dyktator. 

19:51, 29.09.2022

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił Prokuratorowi Generalnemu Federacji Rosyjskiej Igorowi Krasnovowi natychmiastową reakcję na każdy sygnał związany z naruszeniami podczas częściowej mobilizacji. 

19:47, 29.09.2022

Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał wyeliminowania wszystkich błędów popełnionych podczas "częściowej mobilizacji". 

- W trakcie działań mobilizacyjnych otrzymuje się wiele informacji od obywateli na temat samej organizacji naboru, jakości dostaw, warunków życia i innych kwestii.  Pojawia się wiele pytań. Musimy naprawić wszystkie błędy i zapobiec im w przyszłości – powiedział w czwartek szef państwa na spotkaniu ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa.

- Konieczne jest rozpatrywanie każdego takiego przypadku osobno, a jeśli popełni się błąd, trzeba go naprawić – wrócić do domu tych, którzy zostali wezwani bez uzasadnionego powodu – podkreślił Putin.

19:23, 29.09.2022

W poniedziałek Margarita Simonian, redaktor naczelna telewizji Russia Today, zamieściła kilka wpisów na kanale Telegram. Opisała w nich, kto otrzymuje wezwania do wojska - na liście są mężczyźni chorzy na raka, cukrzycę czy w trzecim stopniu niepełnosprawności. Warto podkreślić, że Simonian to czołowa rosyjska propagandystka, która gorliwie popierała "specjalną wojenną operację" w Ukrainie.19:20, 29.09.2022

Putin na posiedzeniu operacyjnym Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej poprosił o raportowanie sytuacji związanej z "częściową mobilizacją".

Źródła: Twitter, Facebook, PAP, Telegram, "The National", Ukraińska Prawda, Bloomberg, "The Kyiv Independent",TASS, Reuters, CNN, Unian, Ukrinform.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3cxuwz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3cxuwz
Więcej tematów