Trwa ładowanie...

Putin: Ukraina stała się zakładnikiem międzynarodowych interesów

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że sankcje jako element polityki zagranicznej jeszcze nigdy nie przyniosły oczekiwanych skutków. Nowe sankcje UE na Rosję wyglądają "dość dziwnie" wobec rozpoczętego na Ukrainie procesu pokojowego - dodał.

Share
Putin: Ukraina stała się zakładnikiem międzynarodowych interesów
Źródło: PAP/EPA, Fot: Michael Klimentyev
d19sn80

- Ja nawet nie rozumiem, z czym są związane te nowe sankcje - powiedział w Duszanbe, gdzie uczestniczy w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Dodał, że Moskwa zastanawia się nad sankcjami odwetowymi. - Jeśli rząd dojdzie do wniosku, że takie kroki odpowiadają interesom naszej gospodarki, to tak zrobimy - podkreślił.

d19sn80

Zastrzegł jednak, że Rosja nie wprowadzi sankcji odwetowych tylko po to, aby "odgryźć się i ponieść z tego tytułu straty".

Władimir Putin oświadczył, że Ukraina "stała się zakładnikiem interesów międzynarodowych i jest wykorzystywana w celu zrobienia z NATO kluczowego elementu polityki zagranicznej USA". - Chodzi mi po głowie taka rewolucyjna idea, zgodnie z którą Ukraina nikogo nie obchodzi, wykorzystuje się ją tylko jako instrument do rozhuśtania stosunków międzynarodowych, jako zakładnika niektórych uczestników międzynarodowych relacji - oznajmił prezydent Rosji.

- Powiedzmy po to, by reanimować NATO nie tylko jako organizację wojskową, ale jako element kluczowych instrumentów polityki zewnętrznej USA, aby zjednoczyć wokół państwa satelickie, wystraszyć jakimś tam zagrożeniem z zagranicy - dodał.

Wcześniej ministerstwo finansów USA ogłosiło, że nowe sankcje wymierzone w Rosję obejmą firmy i osoby prywatne. Polegać będą m.in. na dalszym ograniczeniu dostępu do finansowania na rynkach w USA. Zamrożono m.in. aktywa 5 firm zbrojeniowych i 5 firm naftowych. Zamrożone zostaną także aktywa wybranych osób prywatnych, których Reuters określa jako "najważniejszych rosyjskich polityków".

Ogłoszenie sankcji było skoordynowane z Unią Europejską, która również wprowadziła nowe restrykcje wobec Moskwy, by ukarać ją za zaangażowanie w konflikt na Ukrainie.

d19sn80

Podziel się opinią

Share
d19sn80
d19sn80
Więcej tematów