Putin przyjeżdża do Polski chwalić Armię Czerwoną
Decydujący wkład Rosji w zwycięstwo nad faszyzmem zamierza podkreślić prezydent tego kraju Władimir Putin w
czasie obchodów 60. rocznicy wyzwolenia
hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz -
informuje agencja ITAR-TASS w zapowiedzi wizyty Putina
w Polsce.
Agencja powołuje się na wypowiedź wysokiej rangi przedstawiciela administracji kremlowskiej, który zaznaczył, iż wobec podejmowanych przez określone koła prób dokonania przeglądu rezultatów II wojny światowej, a także rewizji związanych z nią ocen, będzie to przypomnieniem o nienaruszalności znanych historycznych faktów.
Według cytowanego przez rosyjską agencję przedstawiciela Kremla, Putin zamierza akcentować rolę radzieckich żołnierzy-wyzwolicieli w ocaleniu państw i narodów Europy od nazistowskiego jarzma, a milionów mieszkańców kontynentu - niezależnie od ich obywatelstwa i narodowości - od fizycznej likwidacji. Hołd, jaki Putin - powiedział rosyjski urzędnik - odda radzieckim żołnierzom, będzie mieć tym większe znaczenie, iż zostanie wygłoszony w Polsce, za oswobodzenie której krew przelało, oddając swe życie, 600 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej.
Odrębnym aspektem udziału prezydenta Rosji w uroczystościach rocznicowych będzie przypomnienie o decydującym wkładzie Związku Radzieckiego w ocalenie narodu żydowskiego od groźby całkowitej nazistowskiej zagłady - podkreślono na Kremlu. W połowie XX wieku zagrożeniem dla świata był faszyzm - dziś jest nim międzynarodowy terroryzm czy rozprzestrzenianie broni masowej zagłady - konkluduje cytowany przez ITAR-TASS kremlowski urzędnik.
Putin miał przylecieć do Polski w środę, ale - jak zaznacza ITAR- TASS - z powodu złych warunków atmosferycznych lot odwołano i przylot rosyjskiego prezydenta oczekiwany jest w czwartek. W związku z tym Putin nie weźmie udziału w planowanym na czwartek rano w Krakowie forum "Pozwólcie Żyć Moim Ludziom". W spotkaniu tym ma uczestniczyć kilkaset osób, w tym przywódcy 25 państw i około 80 młodych ludzi z całego świata. Spotkanie, które odbędzie się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, jest częścią obchodów 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Forum, odbywające się pod patronatem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, ma się zakończyć przyjęciem wspólnego przesłania oraz zainicjowaniem programu edukacyjnego o holokauście.