Putin: pokojem w Irak
Prezydent Rosji Władimir Putin potwierdził w rozmowie telefonicznej z George'em W. Bushem, że Moskwa zdecydowanie opowiada się za pokojowym rozwiązaniem kryzysu irackiego. Niemniej prezydenci mają pozostawać w kontakcie i konsultować stanowiska. Do rozmowy doszło w nocy z czwartku na piątek czasu warszawskiego z inicjatywy Busha.
07.03.2003 08:36
Waszyngtońskie źródła, cytowane przez agencję Reutera, podały, że rozmowa dotyczyła wyłącznie kwestii Iraku i obaj politycy "zgodzili się co do potrzeby pozostawania w bezpośrednim kontakcie i prowadzenia dalszych konsultacji".
Z kolei moskiewskie źródła podały w piątek rano, że Putin zaprezentował w toku rozmowy zdecydowane stanowisko, podkreślając, że istnieją wszelkie środki, by doprowadzić do uregulowania na drodze dyplomatycznej - co więcej, środki te mogą zostać wzmocnione przez ONZ, jeśli zażądają tego inspektorzy rozbrojeniowi pracujący w Iraku.
Putin przebywa obecnie na krótkim wypoczynku nad Morzem Czarnym. Urlop ten ma jednak "roboczy charakter". Prezydent Rosji m.in. rozmawiał w czwartek w Soczi, jak podała AFP, z prezydentem Gruzji Eduardem Szewardnadze. W piątek rozmowy Putin-Szewardnadze mają być kontynuowane.
Rozmowa Putina z Bushem zbiegła się w czasie z jednogłośnym ratyfikowaniem w czwartek przez amerykański Senat Układu o redukcji strategicznych potencjałów ofensywnych, zgodnie z którym Moskwa i Waszyngton ograniczą do 2012 r. liczbę strategicznych głowic jądrowych do poziomu 1700-2200, najniższego od pięćdziesięciu lat. Układ został podpisany 24 maja ubiegłego roku w Moskwie podczas szczytu amerykańsko-rosyjskiego.
Agencja Reutera jednoznacznie wiąże sprawę ratyfikacji z zabiegami USA o pozyskanie zgody Rosji na uchwalenie w ONZ nowej rezolucji w sprawie Iraku, sankcjonującej interwencję wojskową w tym kraju. Rosyjski minister spraw zagranicznych Igor Iwanow zapowiedział jeszcze we wtorek w Londynie, że Rosja nie poprze żadnych działań prowadzących do wojny z Irakiem, nie wstrzyma się od głosu i może użyć weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. (jask)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Wojenne chmury nad Irakiem. "Wejdą ,czy nie wejdą?" Zabiegi dyplomatyczne-gra pozorów,czy też ostatnia szansa na zachowanie pokoju? Zwycięzcy i przegrani ewentualnych zmagań wojennych?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.