Putin oczekiwany w Warszawie
Stanisław Ciosek i Marek Pol w trakcie briefingu przed wizytą prezydenta Putina (PAP/Radek Pietruszka)
Polsko-rosyjska współpraca polityczna i gospodarcza, problemy regionalne, sytuacja międzynarodowa po 11 września i walka z terroryzmem - to główne tematy rozpoczynającej się w środę wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Polsce.
Do Warszawy Putin przybędzie we wtorek późnym wieczorem. Oficjalny program wizyty rozpocznie następnego dnia rano od rozmów w cztery oczy z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.
W czwartek obaj prezydenci będą uczestniczyć w II Forum Gospodarczym Polska-Rosja w Poznaniu. Podczas Forum ma być powołana Polsko-Rosyjska Rada Biznesu. Putinowi towarzyszyć będzie około 150 przedstawicieli środowisk gospodarczych, Polskę reprezentować będzie ponad 400 biznesmenów.
Jak poinformował wicepremier Marek Pol, w ciągu 10 miesięcy 2001 roku polski eksport do Rosji wyniósł 858 mln USD, import z Rosji 3 mld 761 mln USD. Według Pola deficyt w obrotach polsko-rosyjskich przekroczy 3 mld USD, co stanowi około 25% deficytu handlu polskiego w ogóle.
Podczas pobytu Putina w Polsce planowane jest podpisanie umowy o współpracy turystycznej oraz dwóch umów o współpracy regionalnej między Gdańskiem i Kaliningradem oraz Pskowem i Zieloną Górą.
Kończą się też negocjacje dotyczące umowy o komunikacji lotniczej, przygotowywanej od 10 lat. Według Pola Rosjanie ustąpili z wielu żądań, szczególnie finansowych, dotyczących opłat za przeloty nad terytorium Syberii.
Pracujemy nad porozumieniem o wieloletnich dostawach ropy; chodzi nie tylko o dostawy dla Polski, ale również o to, żeby Polska była ciekawym dla Rosjan krajem tranzytowym - powiedział Pol. Przypomniał, że strony mają uzgodnić: kwestię inwestycji rurociągów tranzytowych, przede wszystkim drugą nitkę rurociągu Jamalskiego; kwestię ilości gazu, której Polska potrzebuje w najbliższych latach, mniejszych niż te, które do tej pory zostały zakontraktowane; kwestię uporządkowania sprawy łącznika systemu gazociągów rosyjskich z systemem gazociągów tranzytowych na Słowacji, przechodzącego przez terytorium Polski oraz funkcjonowanie spółki, która operuje gazociągiem jamalskim.
Zapowiedział, że wszystkie dokumenty niezbędne do tego, aby się porozumieć, zostaną przez strony złożone do 15 lutego.
Jak poinformował w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Spraw Międzynarodowych Andrzej Majkowski, oprócz rozmów z Kwaśniewskim pierwszego dnia wizyty Putin spotka się także z marszałkami Sejmu i Senatu oraz przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych.
Putinowi mają towarzyszyć m.in. sekretarz kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa Władimir Ruszajło, minister spraw zagranicznych Igor Iwanow, transportu - Sergiej Frank, kultury - Michaił Szwydkoj, energetyki - Igor Jusufow. Zabraknie natomiast pierwszej damy Rosji, żony prezydenta Putina - Ludmiły.
Wizytę Putina w Polsce relacjonować będzie około 600 polskich i zagranicznych dziennikarzy.(mp)