Putin niezadowolony z pracy służb ochrony porządku
Pod koniec lutego Prokuratura Generalna podała, że w ubiegłym
roku w Rosji zamordowano 32.285 osób i że Rosja wciąż pozostaje na
drugim miejscu w świecie pod względem liczby morderstw na 100
tysięcy mieszkańców. Rosyjski prezydent Władimir Putin wyraził w środę niezadowolenie z pracy organów ochrony porządku i prawa, w tym milicji. Zażądał od nich skuteczniejszych działań w celu ograniczenia liczby najpoważniejszych przestępstw.
12.03.2003 | aktual.: 12.03.2003 11:56
"Analiza sytuacji za ubiegły rok na razie nie daje podstaw dla optymistycznych wniosków w kwestiach związanych z ochroną prawa" - powiedział Putin, otwierając posiedzenie tzw. resortów siłowych na temat "Przestrzegania prawa w Federacji Rosyjskiej i środków jego umocnienia".
Zdaniem Putina statystyki, które mówią o 15-procentowym spadku przestępczości w roku 2002, nie odpowiadają rzeczywistości. "Poza statystyką pozostaje niewykryta przestępczość" - ocenił.
Prezydent wyraził zaniepokojenie liczbą najgroźniejszych przestępstw - tych, które zagrażają życiu i zdrowiu obywateli, a więc morderstw i napadów. W ubiegłym roku dokonano ich - według Putina - 1,8 mln.
Pod koniec lutego Prokuratura Generalna podała, że w ubiegłym roku w Rosji zamordowano 32.285 osób i że Rosja wciąż pozostaje na drugim miejscu w świecie pod względem liczby morderstw na 100 tysięcy mieszkańców. Przeciętny wskaźnik w całym kraju to 22,4 zabójstwa na 100 tysięcy ludności. Dla porównania - według danych Amnesty International - w Polsce w 1999 roku podobny wskaźnik wyniósł 1,76.
Krytykę Putina wywołał także niski - jego zdaniem - poziom walki z handlem narkotykami w niektórych rosyjskich regionach. Prezydent przypomniał o powołaniu we wtorek centralnego urzędu ds. walki z tym procederem. Na czele urzędu ma stanąć generał Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
Wiktor Czerkiesow - człowiek z bliskiego otoczenia Putina.
Na środowym posiedzeniu raport o przestępczości w Rosji wygłosić ma prokurator generalny Władimir Ustinow.
W posiedzeniu biorą udział m.in. minister obrony Siergiej Iwanow, szef MSW Borys Gryzłow i dyrektor (FSB) Nikołaj Patruszew.
Obecni są także szefowie obu izb parlamentu - Siergiej Mironow i Giennadij Sielezniow, szef administracji prezydenta Aleksandr Wołoszyn, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Władimir Ruszajło oraz przewodniczący Sądu Konstytucyjnego Walerij Zorkin.(iza)