Trwa ładowanie...

Putin nakazał podpisanie umowy z Osetią Płd. "Kolejny krok w kierunku aneksji"

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał podpisanie umowy o integracji i sojuszu z separatystyczną gruzińską Osetią Południową, której niepodległość Kreml uznał po krótkiej wojnie rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku.

Share
Putin nakazał podpisanie umowy z Osetią Płd. "Kolejny krok w kierunku aneksji"
Źródło: PAP/EPA, fot: Sergei Karpukhin
d1wqq4l

Jak podał w swym komunikacie Kreml, Putin polecając podpisanie umowy o integracji i sojuszu z separatystyczną republiką Osetii Południowej, tworzy jej status prawny i polityczny podobny do tego, jaki od ubiegłego roku ma inny gruziński region rządzony przez ściśle związanych z Moskwą separatystów - Abchazja.

Porozumienie - jak wyjaśnia oficjalny komunikat - ma na celu zadzierzgnięcie mocniejszych więzów z Osetią Płd., m.in. w dziedzinie obronności, polityki zagranicznej i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Tbilisi skomentowało analogiczny układ z Abchazją jako "kolejny krok w kierunku aneksji".

d1wqq4l

Rosja utrzymuje bazy wojskowe w Osetii Południowej.

Rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły w czwartek manewry wojskowe z udziałem obrony przeciwlotniczej w obu separatystycznych regionach oraz na Półwyspie Krymskim, anektowanym przed rokiem przez Rosję.

Gruzja, która zerwała stosunki dyplomatyczne z Moskwą po wojnie rosyjsko-gruzińskiej o kontrolę nad Osetią Płd. z sierpnia 2008 roku, rozpoczęła w 2013 roku proces normalizacji kontaktów z północnym sąsiadem.

d1wqq4l

Podziel się opinią

Share
d1wqq4l
d1wqq4l
Więcej tematów