Trwa ładowanie...
d12uvyg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Putin nakazał podpisanie umowy z Osetią Płd. "Kolejny krok w kierunku aneksji"

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał podpisanie umowy o integracji i sojuszu z separatystyczną gruzińską Osetią Południową, której niepodległość Kreml uznał po krótkiej wojnie rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (PAP/EPA, Fot: Sergei Karpukhin)
d12uvyg

Jak podał w swym komunikacie Kreml, Putin polecając podpisanie umowy o integracji i sojuszu z separatystyczną republiką Osetii Południowej, tworzy jej status prawny i polityczny podobny do tego, jaki od ubiegłego roku ma inny gruziński region rządzony przez ściśle związanych z Moskwą separatystów - Abchazja.

Porozumienie - jak wyjaśnia oficjalny komunikat - ma na celu zadzierzgnięcie mocniejszych więzów z Osetią Płd., m.in. w dziedzinie obronności, polityki zagranicznej i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Tbilisi skomentowało analogiczny układ z Abchazją jako "kolejny krok w kierunku aneksji".

d12uvyg

Rosja utrzymuje bazy wojskowe w Osetii Południowej.

Rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły w czwartek manewry wojskowe z udziałem obrony przeciwlotniczej w obu separatystycznych regionach oraz na Półwyspie Krymskim, anektowanym przed rokiem przez Rosję.

Gruzja, która zerwała stosunki dyplomatyczne z Moskwą po wojnie rosyjsko-gruzińskiej o kontrolę nad Osetią Płd. z sierpnia 2008 roku, rozpoczęła w 2013 roku proces normalizacji kontaktów z północnym sąsiadem.

d12uvyg

Podziel się opinią

Share

d12uvyg

d12uvyg
Więcej tematów