Trwa ładowanie...

Putin ma powody do obaw? Są wyniki najnowszego badania

30 procent mieszkańców Rosji opowiada się za natychmiastowym zakończeniem wojny z Ukrainą - poinformował we wtorek niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na sondaż przeprowadzony przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM). Oficjalne wyniki badania pozostają niejawne.

Share
Putin ma powody do obaw? Są wyniki najnowszego badaniaPutin ma powody do obaw? Są wyniki najnowszego badaniaŹródło: Getty
dipcou6

Portal Meduza wszedł w posiadanie niejawnych wyników sondażu, przeprowadzonego przez WCIOM pod koniec czerwca na zamówienie administracji prezydenta Rosji Władimira Putina.

Niekorzystny sondaż dla Putina. Młodzi nie akceptują wojny w Ukrainie

Ankietowanym zadano jedno pytanie: "Jedni mówią, że działania wojenne w Ukrainie należy wstrzymać jak najszybciej. Inni uważają, że działań wojennych obecnie nie należy wstrzymywać. Który punkt widzenia jest pani/panu bliższy"?

dipcou6

Meduzie nie udało się ustalić, ile osób wzięło udział w badaniu; wiadomo natomiast, że 30 procent ankietowanych odpowiedziało, że "działania wojenne w Ukrainie" należy "wstrzymać jak najszybciej". 57 procent uważało, że wojnę należy kontynuować, a 13 procent nie miało zdania.

Najwięcej zwolenników zakończenia wojny ma wśród najmłodszych respondentów w wieku 18-24 lata; za takim rozwiązaniem opowiada się 56 procent pytanych w tej grupie wiekowej, za kontynuacją jest jedynie 19 procent. Im respondenci starsi, tym poparcie dla wojny jest większe. Wśród Rosjan powyżej 60 lat za kontynuacją inwazji na Ukrainę opowiedziało się 72 procent.

Z badania wynika także, że poparcie dla wojny zależy w dużej mierze od źródeł, z których badani czerpią wiedzę. Wśród "aktywnych użytkowników internetu" za zakończeniem działań wojennych opowiada się 47 procent, a za kontynuacją – 35. Natomiast wśród tych, dla których głównym źródłem informacji jest telewizja, zwolennicy zakończenia konfliktu stanowią zaledwie 22 procent, a 68 procent takich osób opowiada się za jej kontynuowaniem.

WCIOM nie publikuje tych danych. Na stronie internetowej centrum znaleźć można jedynie informację, że 72 procent badanych "raczej popiera" "specjalną operację wojskową" Rosji w Ukrainie, a 17 procent jej "raczej nie popiera".

dipcou6

Meduza podkreśla, że WCIOM często fałszuje dane sondaży lub ich nie publikuje z uwagi na to, że Putin jest bardzo wrażliwy na tym punkcie.

Opozycyjny socjolog Grigorij Judin określił w rozmowie z portalem Meduza wyniki sondażu jako "przewidywalne". Podkreślił, że wojnę najbardziej popierają starsi mieszkańcy Rosji oraz mieszkańcy wielkich miast, gdzie duży odsetek mieszkańców stanowią pracownicy sfery budżetowej.

- To jest wojna staruszków i pracowników resortów siłowych, którzy chcą zakonserwować kraj w przeszłości - skomentował Judin.

Socjolog podkreślił jednak, że jest przekonany, iż niechęć młodych ludzi do wojny nie przerodzi się w masowe protesty, przynajmniej w najbliższym czasie.

dipcou6

Źródło Meduzy w administracji prezydenta Putina zaznaczyło, że nawet jeżeli rozpoczną się akcje protestacyjne, to "OMON-u na nich wystarczy". OMON to policyjne oddziały specjalnego przeznaczenia.

Zobacz też: Gen. Drewniak przewiduje: ruchy Rosji mogą wydawać się dziwne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dipcou6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dipcou6
dipcou6
Więcej tematów