Putin: Iran nie dąży do posiadania własnej broni atomowej
Podczas wizyty Putina we Francji poruszano kwestię budowy broni jądrowej przez Iran. Rosyjski premier jednoznacznie stwierdził, że jego zdaniem Iran nie dąży do posiadania własnej broni atomowej. Nie mamy żadnych dowodów na to, że jest inaczej - stwierdził.
Od dawna istnieją obawy o to, że Iran dąży do posiadania własnej broni atomowej. Obawy takie wyraził także prezydent Francji podczas rozmów z Putinem w Paryżu. Zdaniem prezydenta Sarkozy'ego gdy pozwolimy Iranowi na zdobycie broni atomowej, możemy narazić się na niedopuszczalne ryzyko dla stabilności regionu i świata.
Według premiera Rosji Irańczycy to dumny i niezależny naród, który dąży do realizacji swoich celów, między innymi w sferze światowych technologii jądrowych. Ponadto dodał on, że do tej pory z prawnego punktu widzenia Iran nie dopuścił się żadnych nadużyć. Putin stwierdził także, że należy wziąć pod uwagę fakt, że Iran leży w części świata, gdzie sytuacja jest bardzo skomplikowana. Ważne jest, aby Iran w swoich krokach nie wplątywał się w konflikty z sąsiadami, ale postępował tak, aby przekonać środowisko międzynarodowe o tym, że nie prowadzi on tajnych projektów dotyczących broni jądrowej.
Premier Rosji wyrażając przekonanie o tym, jednocześnie nie odpowiadał na pytania o to jak Rosja zareaguje na wypadek, gdyby ostatecznie okazało się, że Iran prowadzi tajne przygotowania do konstrukcji bomby atomowej. Podczas rozmów z Sarkozym, rosyjski szef rządu podkreślił także, że Rosja jest przeciwna rozpowszechnianiu broni masowego rażenia uznając tą tendencję za niebezpieczną. Ponadto według słów rosyjskiego premiera problem wzbogacania uranu nie dotyczy tylko Iranu, a jest to problem o wiele bardziej złożony, gdyż wiele państw sąsiednich rozważa możliwość posiadania i wykorzystywania w swoich celach broni atomowej. Zawsze wiąże się to z dużą niepewnością, co do "legalności" podejmowanych działań. Dlatego też Rosja złożyła własny projekt dotyczący wzbogacania uranu.
Zdaniem Putina wzbogacanie uranu powinno się odbywać na terytorium tych państw, w stosunku, do których nie będzie żadnych podejrzeń, ponieważ one już dysponują bronią jądrową. Przy tym ważne jest, aby kraje uczestniczące w tym procesie miały gwarancję, że otrzymują pełną objętość wzbogaconego paliwa i że odbierane będzie od nich zużyte paliwo jądrowe dla przetworzenia. Putin wyraził też nadzieję, że podobne stanowisko wobec kwestii programu nuklearnego Iranu będzie kontynuował także prezydent Miedwiediew.