Już wiadomo, na czym zależało Putinowi. Zwrócił się do Xi
W czwartek Władimir Putin spotkał się chińskim przywódcą Xi Jinpingiem w Uzbekistanie. Jak podaje agencja AFP, podziękował mu za "torpedowanie prób budowy jednobiegunowego świata" i "bezstronne podejście" do kwestii Ukrainy.
15.09.2022 | aktual.: 15.09.2022 16:34
Do spotkanie pomiędzy przywódcami doszło na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie w Uzbekistanie.
- Próby budowy jednobiegunowego porządku światowego przybrały ostatnio wyjątkowo obrzydliwą formę i są kompletnie nie do zaakceptowania - powiedział Putin na spotkaniu z Xi Jinpingiem. Podziękował mu również za "bezstronne" podejście do kwestii konfliktu w Ukrainie.
- Rozumiemy wasze pytania i obawy - mówił rosyjski przywódca, mając na myśli przebieg wojny w Ukrainie.
- Z naszej strony popieramy idee jednych Chin. Potępiamy prowokacje USA i ich satelitów w Cieśnienie Tajwańskiej - zadeklarował. Następnie wezwał do globalnego wzmocnienia Szanghajskiej Organizacji Współpracy. A na koniec wyraził nadzieję, że czwartkowe spotkanie "umocni rosyjsko-chińskie partnerstwo".
"Stabilność i pozytywna energia" z Pekinu i Moskwy
Z kolei chiński przywódca zapowiedział, że "Pekin będzie kontynuował współpracę z Rosją jako z bratnim mocarstwem". - Chcemy odgrywać wiodącą rolę w rozprzestrzenianiu stabilności i pozytywnej energii w czasach pełnych społecznych napięć - zadeklarował.
To pierwsza zagraniczna wizyta Xi Jinpinga od momentu wybuchu pandemii Covid-19.
Przyjaźń "bez granic"
Obaj przywódcy poprzednio spotkali się w lutym, krótko przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Oba kraje zadeklarowały wtedy przyjaźń "bez granic" i bez "zakazanych obszarów dla współpracy".
Od tamtej pory według ekspertów współpraca chińsko-rosyjska dodatkowo się zacieśniła. Komentatorzy oceniają, że Chiny nie udzieliły Rosji pomocy wojskowej, ale wspierają ją politycznie i propagandowo. Nie potępiły agresji na Ukrainę i sprzeciwiają się nakładanym na Moskwę sankcjom.
Szanghajska Organizacja Współpracy to regionalny sojusz, powołany 15 czerwca 2001 roku przez Rosję, Chiny, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Obecnie członkami SzOW są także Uzbekistan, Indie i Pakistan, a status obserwatora mają Białoruś, Iran, Mongolia i Afganistan. (PAP)
Źródło: AFP/PAP