Trwa ładowanie...

Putin dostał zaskakujący prezent od prezydenta Białorusi

Liderzy Rosji i Białorusi po raz drugi w ciągu tygodnia spotkali się w Moskwie. Omawiają sporne kwestie w relacjach dwustronnych. Białoruskie media informują, że Łukaszenka z okazji zbliżającego się Nowego Roku podarował Putinowi... słoninę i cztery worki kartofli.

Share
Putin dostał zaskakujący prezent od prezydenta Białorusi
Źródło: PAP, fot: Alexey Nikolsky
d3w4xqk

Putin podobno nie zrewanżował się żadnym prezentem - napisał w komentarzu na niezależnym portalu Naviny.by publicysta Alaksandr Kłaskouski. W sobotę prawdopodobnie nadal nie udało się osiągnąć porozumienia - donosi rmf24.pl za PAP.

Spotkanie trwało trzy godziny i nie było po nim konferencji prasowej. Rosyjskie agencje wieczorem zacytowały Putina, który powiedział, że zapraszał Łukaszenkę na mecz hokeja, ale ten odmówił, bo spieszył się do Mińska.

Trudne rozmowy

Negocjacje między liderami Rosji i Białorusi zaczęły się w środę. Nie udało się osiągnąć porozumienia m.in. w kluczowej dla Mińska sprawie ewentualnej rekompensaty w związku z tzw. manewrem podatkowym wprowadzanym przez Rosję. Chodzi o stopniowe znoszenie przez Rosję ceł eksportowych na ropę naftową. Doprowadzi to do zrównania ceny surowca kupowanego przez Białoruś ze stawką rynkową, dlatego Mińsk domaga się od Moskwy rekompensaty.

d3w4xqk

Moskwa z kolei stawia swoje warunki. Chce większej integracji z Białorusią i realizacji obowiązującej od 1999 r. umowy o państwie związkowym. Tego miały dotyczyć sobotnie rozmowy.

- Nie chodzi o połączenie Rosji i Białorusi w jedno państwo, a tylko w wychodzenie sobie naprzeciw - zapewnił Dmitrij Pieskow, rzecznik Putina.

Jednak niektórzy eksperci wyrażają obawę, że Moskwa planuje ograniczenie suwerenności Białorusi, która i tak jest w dużym stopniu zależna gospodarczo od Rosji.

Źródło: rmf24.pl

d3w4xqk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3w4xqk

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w4xqk
d3w4xqk
Więcej tematów