Trwa ładowanie...
d2pafju
20-01-2006 01:45

Puste fotele prezesów spółek

Wstrzymana prywatyzacja, nowe spory z
inwestorami zagranicznymi, czystka w państwowych firmach - to
gospodarcze tło politycznych działań obecnego rządu. Wiele ważnych
dla kraju przedsiębiorstw pozostaje bez prezesów - pisze
"Rzeczpospolita".

d2pafju
d2pafju

Według dziennika, ustawa budżetowa, która doprowadziła w ostatnich dniach do kryzysu politycznego, to nie jedyny problem gospodarczy obecnej władzy. Poważne konsekwencje może za sobą pociągnąć polityka personalna PiS.

Posady stracili szefowie kluczowych resortów i spółek. Od kilku tygodni w rządzie nie ma ministra skarbu. Trudno więc załagodzić spór z zagranicznym inwestorem, jaki toczy się wokół PZU. W dodatku Polska weszła w konflikt z włoskim UniCredit w sprawie połączenia banków Pekao SA i BPH.

Kuleje prywatyzacja. Od przejęcia władzy PiS nie sprzedał żadnej większej firmy. Mimo że obowiązują plany prywatyzacji przyjęte przez poprzedni rząd, obecny ich nie realizuje. Najlepszy przykład to energetyka: w listopadzie na giełdę miały trafić Elektrownia Kozienice i poznańska Enea. Nie trafiły i nie wiadomo co się z nimi stanie, bo chociaż minister gospodarki Piotr Woźniak już na początku grudnia miał przedstawić nowy program, dla energetyki, do tej pory tego nie zrobił - podkreśla "Rzeczpospolita".

Tak samo jest z programem dywersyfikacji dostaw gazu. Mimo zapowiedzi rządu, wciąż nie wiemy, w jaki sposób zmniejszać naszą zależność od Rosji.

d2pafju

Bez prezesa radzić musi sobie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, czyli spółka dostarczająca gaz do naszych domów. Właśnie jest w trakcie negocjacji umowy na dostawy surowca ze Wschodu. W takim momencie brak władz spółki osłabia jej pozycję, a co za tym idzie Polska może wynegocjować gorsze warunki odbioru gazu, niż to możliwe. Zapłacą za to klienci - zaznacza dziennik.

Do zwolnień, za którymi nie poszło powołanie nowych władz doszło również w kilku innych firmach. Wczoraj prace stracił niemal cały zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu, firmy zajmującej się naprawą sytuacji w przedsiębiorstwach państwowych. Również wczoraj wypowiedzenia dostało 16 dyrektorów regionalnych Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Władze Agencji w uzasadnieniu podały, iż nowe zadania, jakie przed nimi stoją, wymagają nowych kadr. Tych jednak nie ma - stwierdza "Rzeczpospolita". (PAP)

d2pafju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pafju
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj