PolskaPuławy jako miejsce dla przedsiębiorców? Miasto zachęca do inwestycji

Puławy jako miejsce dla przedsiębiorców? Miasto zachęca do inwestycji

Historia Puław jako ważnego ośrodka kulturalno-gospodarczego sięga XVIII wieku. To liczące dziś niespełna 50 tysięcy mieszkańców miasto już w okresie międzywojennym zasłynęło jako ważny ośrodek przemysłowy. Wszystkie te tradycje kultywowane są do dziś: Puławy stanowią obecnie ważne centrum przemysłowe, naukowe, turystyczno-kulturalne oraz istotny węzeł komunikacyjny zachodniej części województwa lubelskiego.

29.04.2015 | aktual.: 29.04.2015 13:57

Wszystko to sprawia, że Puławy są miastem szczególnie aktywnym gospodarczo. Hasło promujące miasto "Puławy - z myślą o człowieku" rozumieć należy także w kontekście panującego tu klimatu inwestycyjnego, który jest wyjątkowo sprzyjający dla wszystkich potencjalnych przedsiębiorców. Włodarze miasta dbają o stwarzanie udogodnień i ulg dla przedsiębiorców, a także wspierają instytucje realizujące projekty biznesowe. Współpraca biznesu z placówkami naukowo-badawczymi oraz uczelniami, a także wsparcie firm przez samorządy, jest dziś koniecznością.

Dlaczego Puławy?

Jednym z najważniejszych projektów sprzyjających rozwojowi gospodarczemu miasta jest stworzenie Puławskiego Parku Przemysłowego i Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego, usytuowanego na terenie o znaczącym potencjale produkcyjnym i logistycznym. Marka miasta kojarzona jest silnie ze słynnymi Zakładami Azotowymi "PUŁAWY" S.A., które uważane są za najbardziej rentowną i najstabilniejszą spółkę w regionie. To dzięki temu zakładowi, będącemu krajowym liderem rynku chemicznego oraz czołowym producentem nawozów sztucznych dla rolnictwa, od lat 60. XX w. nastąpił rozwój miasta, jako silnego ośrodka przemysłowego. Przyczyniło się to do dużego wzrostu liczby ludności oraz napływu wykwalifikowanej kadry. Dlatego Puławy dziś to także silny ośrodek naukowo-badawczy - miasto jest siedzibą takich instytucji, jak Instytut Nowych Syntez Chemicznych, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Państwowy Instytut Weterynaryjny, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii oraz Instytut Ogrodnictwa Oddział Pszczelnictwa w
Puławach.

Potencjał regionu

Puławski Park Naukowo-Technologiczny jest instrumentem podnoszenia konkurencyjności puławskiej gospodarki, wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz zarządzania zasobami wiedzy i kapitału. Powstał w związku z potrzebą rozwoju wielkiego potencjału tkwiącego w specyfice rejonu Puław, zwłaszcza w kontekście zasobów ludzkich.

W Puławach instytucje naukowe lokowane były już od połowy XIX wieku. Dziś jako prężny ośrodek naukowy Puławy dysponują kadrami z szeregu ważnych dla gospodarki sektorów, takich jak ICT, przemysł chemiczny czy branża farmaceutyczna. Na terenie Parku, którego budowa kosztowała ok. 78 mln zł, funkcjonują: Inkubator Technologiczny, Centrum Przedsiębiorczości oraz Centrum Technologiczne. Odbywa się tam również szereg dodatkowych inicjatyw i imprez, spośród których warto wymienić współpracę z Lubelskim Klastrem Instytucji Otoczenia Biznesu czy Konkurs Start-up.

Potencjalni inwestorzy mają do dyspozycji ponad 1200 m2 nowoczesnej przestrzeni biurowej, usługowej, produkcyjnej i laboratoryjnej wraz z zapleczem szkoleniowo-konferencyjnym. Można w nim realizować innowacyjne przedsięwzięcia, oparte na nauce i nowoczesnych technologiach. Przedsiębiorcom, którzy zdecydują się na otworzenie działalności na terenie Parku Technologicznego miasto oferuje sporo udogodnień także w kwestiach podatkowych. Wszystko dzięki temu, że zarówno Park, jak i uzbrojone tereny inwestycyjne przy ulicy Komunalnej w Puławach zostały objęte specjalną strefą ekonomiczną.

Walory turystyczne

Na korzyść Puław, w kontekście inwestycji, przemawiają także walory turystyczne tego regionu. Miasto uznawane jest za jeden z najbardziej "zielonych" ośrodków miejskich w Polsce, a sąsiedztwo Kazimierskiego Parku Krajobrazowego zapewnia malownicze krajobrazy i stwarza możliwości aktywnego wypoczynku. Niewielka gęstość zaludnienia, czyste powietrze, atrakcyjnie ukształtowany krajobraz, a także liczne zabytki architektury sprawiają, że w Puławach występują niezwykle sprzyjające warunki do rozwoju działalności gospodarczej także w dziedzinie turystyki, w oparciu o posiadane walory. W przypadku inwestycji w innych dziedzinach gospodarki, atrakcyjność turystyczna tego regionu sprawia, że jest to świetne miejsce dla wszystkich pragnących z sukcesem łączyć życie rodzinne z zawodowym.

Po ponad dwóch latach funkcjonowania w Puławach specjalnej strefy dla przedsiębiorców, udało się przyciągnąć do miasta wiele innowacyjnych firm, zapewniając im możliwość ulokowania swojego biznesu w nowocześnie zaprojektowanej przestrzeni, wyposażonej w specjalistyczną infrastrukturę. Puławski klimat inwestycyjny sprzyja dalszemu rozwojowi regionu. Analitycy przewidują, iż dzięki elastycznym formom współpracy, jakie oferuje przedsiębiorcom samorząd Puław, poziom inwestycji w najbliższych latach będzie ciągle rósł. Warto skorzystać z możliwości, jakie dają inwestorom Puławy - miasto łączące bogate tradycje przemysłowe z nowoczesnym i innowacyjnym podejściem do biznesu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)