Trwa ładowanie...

Publicyści WP typują wyniki wyborów parlamentarnych 2015

Już w najbliższą niedzielę, 25 października, odbędą się wybory do parlamentu. Poprosiliśmy naszych publicystów o wytypowanie wyników. Oto ich prognozy.

Share
Publicyści WP typują wyniki wyborów parlamentarnych 2015
Źródło: Tedi/Newspix.pl, Waldemar Kompala/Fotorzepa/FORUM, Danuta Matloch/REPORTER, Jacek Herok/NEWSPIX.PL
d4kt6ug

Wszyscy publicyści piszący dla Wirtualnej Polski odpowiadali kolejno na pytania:

1. Jaka będzie frekwencja? 2. Jaki wynik w przybliżeniu osiągną poszczególne partie? 3. Kto ewentualnie utworzy koalicję? 4. Dlaczego typują akurat taki wynik wyborów?

Oto, co odpowiedzieli nasi rozmówcy:

Paweł Lisicki

 1. 48 proc.
 2. PiS - 35 proc., PO - 24 proc., PSL - 7 proc., ZL - 9 proc., Kukiz'15 - 7 proc., KORWiN - 7 proc., Nowoczesna - 5 proc.
 3. Jeżeli trzeba będzie utworzyć koalicję, to stworzą ją PiS z Kukiz'15
 4. Podobne prognozy wynikają z sondaży. Staram się też patrzeć na pierwszą turę wyników prezydenckich, ponieważ jest ona w jakimś stopniu miarodajna. Wówczas Andrzej Duda dostał 33 proc. głosów, więc można liczyć, że PiS zgromadzi trochę więcej. Paweł Kukiz od tego czasu mocno osłabł i myślę, że dostanie 1/3 głosów z wyborów prezydenckich. PO także mocno straciła, a głosy odebrała jej też Nowoczesna oraz ZL.

Jakub Majmurek

 1. 45 proc.
 2. PiS - 33 proc., PO - 20 proc., ZL - 8 proc., Nowoczesna - 7 proc., Kukiz'15 - 5 proc., Razem - 5 proc., PSL - 5 proc., KORWiN - 4 proc.
 3. Moim zdaniem koalicję utworzy mniejszościowy rząd PiS popierany przez Pawła Kukiza.
 4. Mamy do czynienia z ostatnim parlamentem POPiS-u, który jest wyrazem wielkiego zmęczenia ludzi, w którym system ukształtowany w 2005 roku umiera. Jest jeszcze jednak zbyt wcześnie by narodził się nowy podział polityczny. Ten parlament będzie silnie podzielony, z wieloma małymi partiami. Mam nadzieję, że będzie trwał jak najkrócej.

Łukasz Warzecha

 1. 42 proc.
 2. PiS - 38 proc., PO - 22 proc., Kukiz'15 - 13 proc., Nowoczesna - 8 proc., ZL - 7 proc., KORWiN - 5 proc., PSL - 5 proc., Razem - 2 proc..
 3. Jeżeli PiS nie będzie miał możliwości samodzielnego rządzenia, to pewnie wejdzie w koalicję z Kukiz'15 i ewentualnie z KORWiN.
 4. Moje typy są czystą zabawą i przypominają grę w totolotka. Poza PiS i PO ciężko jest cokolwiek przewidzieć, gdyż z sondaży zupełnie nie da się uchwycić tendencji wyborców odnośnie mniejszych ugrupowań.

Jacek Żakowski

 1. 50 proc.
 2. PiS - 35 proc., PO - 25 proc., ZL - 10 proc., Kukiz'15 - 10 proc., Nowoczesna - 6 proc., PSL - 5 proc., Razem - 5 proc.
 3. Jeżeli chodzi o koalicję, to daję 40 proc., że powstanie koalicja, w której dominujący będzie PiS, 30 proc. na koalicję, w której PO będzie na czele i 20 proc. na wcześniejsze wybory.
 4. W ostatnim tygodniu mamy ogromną dynamikę w nastrojach wyborczych. Powoduje to, że tendencje poprzednich miesięcy, które wskazywały na duopol, przestały być oczywiste. Mam wrażenie, że podział mandatów w Sejmie bardziej zależy od małych partii, niż dużych. Tak naprawdę nie wiemy, jak te głosy będą się rozchodziły. Prognostycznie są to najtrudniejsze wybory od początku lat 90.
d4kt6ug

Podziel się opinią

Share
d4kt6ug
d4kt6ug
Więcej tematów