Trwa ładowanie...
niemcy
06-08-2008 14:50

Pub w stylu służb bezpieczeństwa Stasi otwarto w Berlinie

W Berlinie coraz większą popularnością cieszy się piwiarnia urządzona w stylu enerdowskiej służby bezpieczeństwa Stasi. Jej właścicieli krytykują historycy i byłe ofiary dyktatury NRD.

Pub w stylu służb bezpieczeństwa Stasi otwarto w BerlinieŹródło: PAP/EPA
d1h2eo3

Lokal nazywa się "W firmie" - tak bowiem mieszkańcy wschodniego Berlina potocznie nazywali Stasi. Piwiarnia mieści się zresztą tuż przy dawnej siedzibie enerdowskiej bezpieki.

Klientów wita napis "Przyjdź do nas, bo inaczej my przyjdziemy do ciebie". Wewnątrz lokalu zgromadzono wiele rekwizytów kojarzących się ze Stasi, na przykład urządzenia podsłuchowe czy maszyny do protokołowania zeznań. Kto wstąpi do "Firmy", może wykupić kartę stałego klienta, która ma postać legitymacji nieformalnego współpracownika o pseudonimie "Gość".

Środowiska byłych ofiar NRD z oburzeniem zareagowały na otwarcie lokalu urządzonego w stylu Stasi. Szefowa Urzędu do spraw Akt Stasi Marianne Birthler nazwała pomysł "przykładem maksymalnie złego smaku". To relatywizowanie zbrodni Stasi - dodaje Thomas Mittrup z jednej z organizacji działających w imieniu ofiar enerdowskiej dyktatury.

Właściciele lokalu bronią się, twierdząc, że chcą prowokować, ale nie kosztem ofiar. I nie ukrywają, że cieszą się z medialnego rozgłosu, jaki wywołało otwarcie kontrowersyjnej piwiarni. Od miesiąca zjawia się w niej nie tylko coraz więcej klientów, ale również dziennikarzy z całego świata.

M. Wiśniewski

d1h2eo3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h2eo3
Więcej tematów