Trwa ładowanie...
dt0kubg

Ptasie odgłosy mają umilić podróż pasażerom trójmiejskich tramwajów

Do znanych podróżującym tramwajami dźwięków takich jak "Zmiana trasy" czy "Proszę przygotować bilety do kontroli” dołączają nowe. Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku wpuszcza do tramwajów... ptaki!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ptasie odgłosy mają umilić podróż pasażerom trójmiejskich tramwajów
(WP.PL, Fot: Tomasz Gdaniec)
dt0kubg

Do końca sierpnia w gdańskich tramwajach będzie można usłyszeć odgłosy 10 ptaków. Trele słowika, strzyżyka, kapturki czy drozda emitowane przez głośniki mają ułatwić trudy podróży i zrelaksować pasażerów.

- Chcemy choć trochę umilić życie naszym pasażerom, którzy z różnych powodów nie wybiorą się tego lata na wakacje. Tak narodził się pomysł puszczania z głośników śpiewu ptaków – powiedział Krzysztof Wojtkiewicz, rzecznik prasowy ZTM. Odgłosy ptaków będą towarzyszyć pasażerom podczas podróży tramwajem o numerze bocznym 1022. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakimi liniami będzie poruszać się ten skład. Wszystkie ptasie odgłosy były nagrywane w trójmiejskich lasach. W tramwaju pojawią się plakaty informacyjne na temat tych gatunków, których śpiewu będą słuchać pasażerowie.

Motorniczowie dysponują 40 minutami nagrań, które są sterowane przez komputer pokładowy. W momencie, gdy automat zapowiada kolejną stację, ćwierkanie jest wyłączane. Ptasi śpiew powraca po zapowiedzi. I tak w kółko. Według badań przeprowadzonych kilka lat temu najbardziej lubianym dźwiękiem w krajobrazie jest właśnie śpiew ptaków. Aż 90,9 proc. Polaków uznaje go za dźwięk przyjemny, kojący i poprawiający nastrój. Za miłe uznajemy też rechotanie żab, szum morza i szelest liści.

Projekt powstał przy współpracy Miasta Gdańska, Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku oraz Stowarzyszenia Ptaki Polskie w ramach kampanii "Jestem na pTAK!". Stowarzyszenie udostępniło nieodpłatnie nagrania ptaków.

dt0kubg

Podziel się opinią

Share
dt0kubg
dt0kubg
Więcej tematów