Ptasia grypa - stan pogotowia w irackiej prowincji Majsan
Władze irackie wprowadziły stan pogotowia
sanitarnego w prowincji Majsan na południu kraju, gdzie w kilku
miejscach wykryto ogniska ptasiej grypy. Siły bezpieczeństwa mają
zapobiec wywożeniu i wwożeniu ptactwa z i do tego regionu, przez
który biegnie ważny iracki szlak handlowy.
Stan pogotowia, o którym zakomunikowano w środę, jest kolejnym krokiem poczynionym przez irackie ministerstwo zdrowia w walce z ptasią grypą od połowy stycznia, kiedy w irackim Kurdystanie zmarła na nią 15-letnia dziewczynka.
Jest to na razie jedyny wypadek ptasiej grypy u człowieka w Iraku potwierdzony badaniami próbek krwi w laboratoriach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zmarł także wuj dziewczynki, ale przyczyn jego śmierci dotychczas oficjalnie nie określono. W szpitalu w Sulejmanii, 260 km na północny wschód od Bagdadu, przebywa jeszcze sześć osób z objawami infekcji płucnej przypominającej ptasią grypę.
Granicząca z Iranem prowincja Majsan leży aż 400 km na południe od Sulejmanii. Obawy, że ptasia grypa dotarła również tam pojawiły się na początku lutego, gdy w szpitalu w Amarze, głównym mieście prowincji, zmarł 14-letni sprzedawca gołębi. Ponieważ objawy choroby przypominały ptasią grypę, próbki krwi chłopca przesłano do laboratorium do Bagdadu, aby sprawdzić, czy był zarażony groźnym dla człowieka wirusem H5N1. Wyników badań jeszcze nie ogłoszono.
Stan pogotowia wprowadzono w Majsanie po wykryciu ptasiej grypy u ptaków co najmniej w pięciu miejscach prowincji. Minister zdrowia Abdel Mutalib Muhammad Ali przybył do Amary i rozmawiał z przywódcami miejscowych społeczności. Powiedział im, że musi "całkowicie zamknąć" prowincję i zarządzić wybicie drobiu.
Roznosicielami wirusa mogą być ptaki wędrowne, które z północnej części kraju przelatują wzdłuż Tygrysu i Eufratu na bagniska południa, skąd po odpoczynku lecą dalej do Kuwejtu. Jednak minister powiedział, że w Majsanie "choroba szerzy się najprawdopodobniej wśród miejscowego ptactwa, a nie ptactwa wędrownego".
Według danych WHO z początków lutego na całym świecie stwierdzono 160 wypadków zarażenia się ludzi wirusem ptasiej grypy H5N1 i co najmniej 85 zgonów na tę chorobę. Prawie wszystkie zgony zanotowano w Azji.