Trwa ładowanie...
06-06-2014 09:40

Ptaki wypadają z gniazd. Jak możemy pomóc?

Wiosną i wczesnym latem można spotkać na ulicach dużą ilość małych ptaków, które prawdopodobnie wypadły z gniazd. Dzwoniąc w tej sprawie do ekopatrolu czasem można się dowiedzieć, że służby nie mogą przyjechać natychmiast. Czasem mogą dotrzeć do nas dopiero za kilkanaście godzin (otrzymują od kilkudziesięciu do kilkuset zgłoszeń dziennie). Co zrobić ze znalezionym ptaszkiem? Jak możemy pomóc? Serwis WawaLove.pl zapytał o to Monikę Niżniak ze Straży Miejskiej.

Ptaki wypadają z gniazd. Jak możemy pomóc?Źródło: WawaLove.pl
d2ijeqb
d2ijeqb

- Gdy znajdziemy na ziemi pisklę, które wydaje się zagubione i opuszczone pamiętajmy, że jego rodzice mogą być niedaleko i obserwują nas z jakiegoś drzewa. Nie podlatują z pomocą, bo się po prostu boją ludzi - mówi strażniczka.

- W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się znalezionemu ptakowi - jeśli nie ma jeszcze piór, tylko pierze, nie umie chodzić, a jego łapki nie zaciskają na naszych palcach, oznacza to, że jest bardzo młody i potrzebuje opieki. Umieśćmy pisklę w jakimś bezpiecznym miejscu i natychmiast wezwijmy ekopatrol. Nie dawajmy takiemu pisklakowi okruszków i niczego, co zawiera przyprawy. Do czasu przyjazdu służb zapewnijmy znalezionemu pisklęciu spokój i ciszę - radzi Monika Niżniak.

- Jeżeli natomiast ptaszek ma już pióra, potrafi chodzić lub skakać oznacza to, że jest starsze i właściwie nie należy mu pomagać, nie trzeba zabierać go z miejsca, w którym go znaleźliśmy. Pamiętajmy, że te zwierzęta opuszczają gniazdo, jeszcze zanim nauczą się latać. Po jego opuszczeniu zwykle jest obserwowane przez rodziców, którzy pomagają mu na początku - karmią, starają się ochraniać. Jeśli natomiast znaleźliśmy pisklaka w miejscu, w którym grozi mu niebezpieczeństwo, możemy je przenieść niedaleko, w bezpieczne, ale lekko osłonięte miejsce - położyć go pod drzewem, przy krzaku czy w trawie. Jeśli jest wyjątkowo upalnie, możemy podsunąć mu małą miseczkę z wodą - dodaje strażniczka.

Niezależnie, warto jest zasięgnąć rady ekopatrolu w sprawie zwierzęcia. Mozna to zrobić dzwoniąc pod numer 986 (czynny 24 godziny, bezpłatny) lub wysyłając sms-a na numer 723-986-112.

d2ijeqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ijeqb
Więcej tematów