Trwa ładowanie...
11-02-2014 09:14

Psycholog: dzieci wiedzą, że internet bywa niebezpieczny

Dzieci wiedzą, że internet bywa niebezpieczny i rzadko narażają się na ryzyko. Jednak badania pokazują, że ok. 2 proc. dzieci podejmuje ryzykowne zachowania w sieci. To niewielki odsetek, ale kryją się za nim problemy tysięcy dzieci - uważa psycholog dr Lucyna Kirwil.

Psycholog: dzieci wiedzą, że internet bywa niebezpiecznyŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d1myofz
d1myofz

Dr Kirwil ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej jest koordynatorką polskiej części badań EU Kids Online opartych na opiniach prawie 10 tys. dzieci w wieku 9-16 lat z 25 krajów Europy.

Kiedy mówimy o zagrożeniach w internecie, często myślimy o pedofilii, o kontaktach z nieznajomymi, udostępnianiu swoich danych. Rzeczywiście, badania potwierdzają, że tego typu zachowania, to wciąż najbardziej groźne obszary.

- Komunikowanie się z osobami nieznajomymi w internecie, udostępnianie swoich danych identyfikacyjnych osobom, których dzieci całkowicie nie znają, to wciąż dwa najbardziej groźne obszary, które są ścieżkami do spotkania z osobą nieznajomą - powiedziała dr Kirwil w rozmowie z PAP.

Zwróciła uwagę, że niezwykle zagrożone są dziewczęta w okresie dorastania, w wieku ok. 15-16 lat. - W tym okresie one często szukają kogoś, kto by się nimi zaopiekował, a nie tylko towarzyszył w zabawie, szukają partnerów, którzy byliby bardziej odpowiedzialni od ich rówieśników, chcą partnerów o charakterze seksualnym. To jest rzeczywiście duże niebezpieczeństwo - zauważyła badaczka.

d1myofz

Podkreśliła, że zagrożenie kontaktem z pedofilami, do którego może dojść za pośrednictwem internetu, dotyczy i starszych, i młodszych dzieci.

Inne ryzykowne zachowania, na które zwróciła uwagę dr Kirwil, to np. wchodzenie na strony internetowe, na których można grać w gry hazardowe. - Są przypadki, ze dzieci całymi tygodniami grają w takie gry, wygrywając i przegrywając. To jest coś, z czego słabo zdajemy sobie sprawę - powiedziała.

W jej opinii niebezpieczne może być także granie w gry, które wymagają meldowania się co jakiś czas, np. pilnowania swojego zamku czy farmy, ciągłego budowania dalszych elementów swego internetowego imperium. - To bardzo mocno uzależnia dzieci, prowadzi do takich skutków jak siedzenie godzinami przy komputerze, także kosztem snu - podkreśliła badaczka.

Wskazała również na ryzyko związane z wchodzeniem na strony podpowiadające, jak żyć w sposób alternatywny, inny, takie, które wciągają np. w działania sekt, propagują np. anoreksję, namawiają do bycia szczupłą za wszelką cenę, przekonują, że nie warto żyć, namawiają do samobójstwa i pokazują, jak to zrobić. - Wejście na taką stronę jest ryzykowne. Dziecko idzie tam z ciekawości, ale jest bardzo podatne na różnego rodzaju emocjonalne zachęty, żeby wypróbować tego typu zachowania - ostrzegła dr Kirwil.

d1myofz

Podkreśliła, że według badań EU Kids Online tego typu ryzykowne zachowania podejmuje niewiele dzieci. - To są marginalne procenty, w granicach 1,5-2 proc., bardzo mało jest informacji o takich zachowaniach dzieci. Ale jeśli przeliczymy te odsetki na liczbę dzieci, to okaże się, że to nie jest wcale mało, że to dotyczy tysięcy dzieci, to jest całe mnóstwo problemów - wskazała badaczka.

We wtorek w prawie 100 krajach na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznych obchodów "Razem tworzymy lepszy Internet" ma zwrócić uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, by internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizują od 2005 r. Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) - realizatorzy unijnego programu "Safer Internet".

d1myofz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1myofz
Więcej tematów