PolskaPsy serwisowe pomagają niepełnosprawnym

Psy serwisowe pomagają niepełnosprawnym

Na Uniwersytecie Jagiellońskim zaprezentowano możliwości psa serwisowego, który pomaga osobom niepełnosprawnym. Trzy czarne labradory m.in. podnosiły upuszczone przedmioty, otwierały szafki i szuflady, skąd wyjmowały potrzebne rzeczy, pomagały przy przyciąganiu wózka inwalidzkiego oraz pomagały opiekunom przy zakładaniu i zdejmowaniu odzieży.

Psy serwisowe pomagają niepełnosprawnym
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Bednarczyk

Akcję "Pomoc na cztery łapy. Pies serwisowy i inne formy aktywnego wsparcia studentów niepełnosprawnych" zorganizowano w ramach projektu IDOL, którego celem jest wsparcie niepełnosprawnych studentów i absolwentów uczelni.

Częścią tego projektu jest także program edukacyjny dla instruktorów szkolących psy serwisowe. Uniwersytet Jagielloński przygotowuje go wspólnie ze Śląskim Centrum Kynologicznym "Prestor".

Jak wyjaśniła Aneta Graboś z "Prestora", nie należy mylić psów serwisowych, pracujących dla osób niepełnosprawnych ruchowo, z psami przewodnikami, pracującymi dla osób niewidomych. "Psy serwisowe wykonują w zasadzie wszystkie czynności znajdujące się w granicach ich fizycznych możliwości, ułatwiając właścicielowi samodzielne uczestniczenie w życiu społecznym" - powiedziała.

Rektor UJ, prof. Karol Musioł, zaznaczył, że uniwersytet podejmuje też wiele innych przedsięwzięć, by ułatwić takim osobom studiowanie na uczelni. Od kilku lat realizowany jest specjalny program wsparcia dla niepełnosprawnych: uruchomiono specjalną pracownię, lektoraty dla niedosłyszących i słabowidzących oraz specjalną czytelnię. Sukcesywnie w budynkach uniwersyteckich likwidowane są bariery architektoniczne, m.in. montuje się specjalne windy.

Obecnie, aby pomóc studentom niepełnosprawnym, uniwersytet wraz z Fundacją dla UJ zorganizował aukcję internetową, na której od czwartku będzie licytowanych 30 pluszowych maskotek psów serwisowych, opatrzonych unikatowym certyfikatem z podpisem rektora UJ. Zebrane funduszeábędą przeznaczone na zakup pomocy dla studentów niepełnosprawnych.

Według danych pełnomocnika rektora UJ ds. osób niepełnosprawnych, Ireneusza Białka, w krakowskiej uczelni studiuje obecnie około 300 studentów niepełnosprawnych, w tym siedem osób na wózkach inwalidzkich i tyle samo niewidomych.

W Polsce nie ma wciąż żadnych uregulowań prawnych odnoszących się do psów serwisowych, a to oznacza, że osoba niepełnosprawna korzystająca z ich pomocy napotyka na wiele barier. Taką barierą jest, na przykład zakaz wchodzenia ze zwierzęciem do obiektów użyteczności publicznej, restauracji czy niektórych sklepów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)