Trwa ładowanie...
26-07-2006 12:30

PSL z PO razem w wyborach samorządowych?

PSL i PO nie wykluczają wspólnego startu w jesiennych wyborach samorządowych. Szef Ludowców Waldemar Pawlak powiedział, że w ostatnich dniach powadzone były wstępne rozmowy z PO. Lider PO Jan Rokita zaznaczył, że były to rozmowy nieoficjalne.

PSL z PO razem w wyborach samorządowych?Źródło: PAP
d3y57h1
d3y57h1

Rokita, jak mówił, wciąż liczy na to, że zmiany do ordynacji samorządowej forsowane przez koalicje rządową nie wejdą w życie. Projekt przewiduje tworzenie grup list (bloków) - rozwiązanie umożliwiające dwóm lub więcej komitetom wyborczym - startującym w wyborach samorządowych - zawarcie umowy o wspólnym podziale mandatów.

Liczę na to, że ta ordynacja upadnie i do momentu, kiedy się nie przekonamy, jakie są jej dalsze losy, nie będziemy prowadzić żadnych rozmów z PSL - powiedział na środowej konferencji prasowej w Sejmie Rokita.

Odnosząc się do informacji Pawlaka, że w ostatnich dniach prowadzone były wstępne rozmowy z PO, które będą kontynuowane Rokita odparł: Jesteśmy w parlamencie. Parlament to jest miejsce, w którym każdy z każdym rozmawia.

Gdyby państwo zapytali mnie ile razy rozmawiałem w ciągu ostatniego tygodnia z politykami PSL, łącznie z przejściami przez korytarz, kuluary sejmowe, czy restauracje, to pewnie nazbiera się tego ze dwadzieścia - dodał.

d3y57h1

Jak zauważył lider PO, "jest różnica między rozmowami w budynku parlamentu, które są normalnością, od ustaleń partii politycznych, co do przedwyborczych koalicji, czy bloków".

Jednak dodał, że jeśli promowana przez koalicję nowelizacja ordynacji wejdzie w życie, to "PO powinna w opozycji wobec złego dla samorządu bloku Kaczyński-Lepper-Giertych stworzyć blok obywatelski złożony zarówno z PSL - ale przede wszystkim z dziesiątków lokalnych komitetów obywatelskich".

Wiceszef PO Bronisław Komorowski zadeklarował, że ze strony Platformy jest "sprzyjająca atmosfera dla szukania różnych form współpracy z PSL" i to nie tylko ze względów wyborczych, w związku ze zmianą ordynacji.

Platforma chce być bardziej widoczna w obszarze spraw związanych z polską wsią. Chcemy być widoczni jako Platforma Obywatelska, ale również poprzez wskazanie, że naszym partnerem w wielu sprawach ważnych dla polskiej wsi może być najbardziej ludowa z polskich partii ludowych, czyli PSL - powiedział Komorowski.

d3y57h1

Zdaniem Pawlaka, ewentualna współpraca między PSL i PO przypominałaby koalicję niemieckich partii CDU i CSU. Te ugrupowania mają wyraźnie uzupełniające się charaktery - uważa.

Także szef Ludowców zastrzegł, że do rozstrzygających ustaleń między PO i PSL może dojść dopiero wtedy, kiedy uchwalona zostanie nowa ustawa o samorządowej ordynacji wyborczej. Dodał jednak, że jego wrażenie odnośnie rozmów z PO jest "dobre".

Pawlak uzasadnił decyzję o stworzeniu takiego bloku sytuacją, która powstałaby po wejściu w życie zmian w ordynacji. W sytuacji tak zaskakującej, kiedy Prawo i Sprawiedliwość pojednało się tak blisko z Samoobroną i zamierza się grupować na wiele lat, bo takie mamy zapowiedzi, trzeba się też zastanawiać nad tym, aby nie zostać wykluczonym, aby nie przegrać tylko z powodów technicznych - podkreślił prezes PSL.

d3y57h1

Szef Ludowców, pytany przez dziennikarzy o możliwość wspólnego startu w wyborach samorządowych PSL z inną opozycyjną partią - SLD, powiedział, że "rozmawiać trzeba z różnymi ugrupowaniami". Ale zastrzegł, że "trudno powiedzieć, jak to się zakończy". Ostatnio mieliśmy raczej kiepskie doświadczenia z SLD i to nie z naszego powodu. SLD był przekonany o swojej wielkości - powiedział.

Pawlak poinformował także, że PSL złożył w Sejmie własny projekt zmian w ordynacji wyborczej. Wyjaśnił, że chodzi o zmiany w okręgach wyborczych, gdzie wybiera się od 1 do 3 radnych. Ludowcy chcieliby, żeby wybierano tam tylko jednego radnego. Inna, propozycja PSL to podwyższenie w tych okręgach dolnej granicy do 60 tys. mieszkańców.

Nad projektem zmian w ordynacji samorządowej autorstwa PiS pracuje obecnie sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Sejm zobowiązał komisję, aby sprawozdanie z prac nad projektem przedstawiła do 21 sierpnia. Posiedzenie Sejmu - po przerwie wakacyjnej - zaplanowano w dniach 22-25 sierpnia.

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj