Trwa ładowanie...
ycipk-271t7f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

PSL rozważa rozszerzenie "Centrum" o polityków UP i ZChN; PJN sceptyczne

PSL rozważa rozszerzenie projektu "Centrum" tworzonego z PJN o środowiska ZChN i Unii Pracy. Pomysł ma być przedstawiony na sobotniej Radzie Naczelnej PSL - dowiedziała się PAP. Prezes PJN Paweł Kowal powiedział, że "sklejanie szerszych środowisk jest trudne".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PSL rozważa rozszerzenie "Centrum" o polityków UP i ZChN; PJN sceptyczne
(PAP, Fot: Tomasz Gzell)
ycipk-271t7f

O koncepcji rozszerzenia "Centrum" o nowe podmioty agencja dowiedziała się ze źródeł zbliżonych do klubu parlamentarnego PSL. - Jeśli do porozumienia nie dołączą inne podmioty, oprócz PJN, to 'Centrum' się rozpadnie przed końcem roku - powiedział pragnący zachować anonimowość polityk PSL.

Jak wyjaśnił, pomysł polega na zaproszeniu do współpracy znanych polityków związanych z Unią Pracy, czy Zjednoczeniem Chrześcijańsko-Narodowym. Jednocześnie zaznaczył, że nowa koncepcja musi być zaakceptowana przez obradującą w sobotę Radę Naczelną PSL. Dodał, że jej kolejny etap powinien polegać na budowie wspólnej listy w wyborach do europarlamentu w 2014 roku.

- 2/3 naszej listy do europarlamentu powinniśmy oddać środowiskom zewnętrznym. Nie mamy nic do stracenia. Zwłaszcza w okręgach, gdzie w poprzednich wyborach europejskich nie uzyskiwaliśmy mandatu - zaznaczył.

ycipk-271t7f

- Chcemy się otworzyć na nowe środowiska. Wśród polityków, których chcielibyśmy zaprosić do współpracy, jest Jerzy Kropiwnicki, który lideruje grupie polityków związanych kiedyś z ZChN - dodał anonimowo inny prominentny polityk PSL.

Z informacji PAP wynika, że przeciwko pomysłowi rozszerzenia Centrum nie oponował szef PJN Paweł Kowal, który zapowiedział jednak, że będzie walczył o silną pozycję PJN w rozszerzonym o inne środowiska porozumieniu. Sam Kowal, pytany o nowy pomysł, powiedział, że dla PJN "kluczowym partnerem jest PSL", choć "Centrum" może zyskać, jeśli dołączą do niego tacy politycy jak Jarosław Gowin, czy Jerzy Kropiwnicki.

Jak podkreślił, z jego doświadczenia wynika, że "sklejanie szerszych środowisk jest trudne". - Sojusz PSL-PJN jest naturalnym kośćcem budowania planu 'Centrum' - wyjaśnił. Dodał, że Centrum jest sformalizowaną koalicją, więc nie będzie ograniczał swobody działania PSL.

Kowal podkreślił też, że sam chciałby się skoncentrować na przyspieszeniu rozmów programowych z PSL: - Powinniśmy sformułować ofertę dla młodzieży. Szczególnie dla młodzieży z mniejszych miast i wsi, która powinna koncentrować się wokół dwóch tematów: praca i mieszkanie.

ycipk-271t7f

Z kolei lider Unii Pracy Waldemar Witkowski, pytany o pomysł rozszerzenia projektu "Centrum" o UP, przypomniał, że z liderem PSL spotkał się przed miesiącem. Jak zaznaczył obie partie mają podobne poglądy na wiele kwestii gospodarczych, jednak UP różni od PSL i PJN spojrzenie na sprawy światopoglądowe. - Zobaczymy, co w sobotę postanowi PSL - dodał.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z Jerzym Kropiwnickim.

Prezes PSL Janusz Piechociński zadeklarował chęć współdziałania z PJN na początku stycznia. Jak wyjaśniał w jednym z wywiadów, chciałby stworzyć ofertę politycznego, społecznego, gospodarczego "Centrum" na wybory europejskie w 2014 roku.

O powołaniu "Centrum" programowego politycy PJN i PSL poinformowali na początku lutego. Zapowiedzieli, że w ramach projektu odbędzie się cykl debat z udziałem przedstawicieli PSL, PJN i ekspertów. Szef klubu PSL Jan Bury mówił wtedy, że projekt pod nazwą "Centrum dla Polaków" to efekt dwumiesięcznych konsultacji pomiędzy obydwoma ugrupowaniami. Pierwsza wspólna debata odbędzie się 17 marca.

ycipk-271t7f
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-271t7f

ycipk-271t7f
ycipk-271t7f