Trwa ładowanie...
d2caj44
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

PSL rozważa rozszerzenie "Centrum" o polityków UP i ZChN; PJN sceptyczne

PSL rozważa rozszerzenie projektu "Centrum" tworzonego z PJN o środowiska ZChN i Unii Pracy. Pomysł ma być przedstawiony na sobotniej Radzie Naczelnej PSL - dowiedziała się PAP. Prezes PJN Paweł Kowal powiedział, że "sklejanie szerszych środowisk jest trudne".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PSL rozważa rozszerzenie "Centrum" o polityków UP i ZChN; PJN sceptyczne
(PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d2caj44

O koncepcji rozszerzenia "Centrum" o nowe podmioty agencja dowiedziała się ze źródeł zbliżonych do klubu parlamentarnego PSL. - Jeśli do porozumienia nie dołączą inne podmioty, oprócz PJN, to 'Centrum' się rozpadnie przed końcem roku - powiedział pragnący zachować anonimowość polityk PSL.

Jak wyjaśnił, pomysł polega na zaproszeniu do współpracy znanych polityków związanych z Unią Pracy, czy Zjednoczeniem Chrześcijańsko-Narodowym. Jednocześnie zaznaczył, że nowa koncepcja musi być zaakceptowana przez obradującą w sobotę Radę Naczelną PSL. Dodał, że jej kolejny etap powinien polegać na budowie wspólnej listy w wyborach do europarlamentu w 2014 roku.

- 2/3 naszej listy do europarlamentu powinniśmy oddać środowiskom zewnętrznym. Nie mamy nic do stracenia. Zwłaszcza w okręgach, gdzie w poprzednich wyborach europejskich nie uzyskiwaliśmy mandatu - zaznaczył.

d2caj44

- Chcemy się otworzyć na nowe środowiska. Wśród polityków, których chcielibyśmy zaprosić do współpracy, jest Jerzy Kropiwnicki, który lideruje grupie polityków związanych kiedyś z ZChN - dodał anonimowo inny prominentny polityk PSL.

Z informacji PAP wynika, że przeciwko pomysłowi rozszerzenia Centrum nie oponował szef PJN Paweł Kowal, który zapowiedział jednak, że będzie walczył o silną pozycję PJN w rozszerzonym o inne środowiska porozumieniu. Sam Kowal, pytany o nowy pomysł, powiedział, że dla PJN "kluczowym partnerem jest PSL", choć "Centrum" może zyskać, jeśli dołączą do niego tacy politycy jak Jarosław Gowin, czy Jerzy Kropiwnicki.

Jak podkreślił, z jego doświadczenia wynika, że "sklejanie szerszych środowisk jest trudne". - Sojusz PSL-PJN jest naturalnym kośćcem budowania planu 'Centrum' - wyjaśnił. Dodał, że Centrum jest sformalizowaną koalicją, więc nie będzie ograniczał swobody działania PSL.

Kowal podkreślił też, że sam chciałby się skoncentrować na przyspieszeniu rozmów programowych z PSL: - Powinniśmy sformułować ofertę dla młodzieży. Szczególnie dla młodzieży z mniejszych miast i wsi, która powinna koncentrować się wokół dwóch tematów: praca i mieszkanie.

d2caj44

Z kolei lider Unii Pracy Waldemar Witkowski, pytany o pomysł rozszerzenia projektu "Centrum" o UP, przypomniał, że z liderem PSL spotkał się przed miesiącem. Jak zaznaczył obie partie mają podobne poglądy na wiele kwestii gospodarczych, jednak UP różni od PSL i PJN spojrzenie na sprawy światopoglądowe. - Zobaczymy, co w sobotę postanowi PSL - dodał.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z Jerzym Kropiwnickim.

Prezes PSL Janusz Piechociński zadeklarował chęć współdziałania z PJN na początku stycznia. Jak wyjaśniał w jednym z wywiadów, chciałby stworzyć ofertę politycznego, społecznego, gospodarczego "Centrum" na wybory europejskie w 2014 roku.

O powołaniu "Centrum" programowego politycy PJN i PSL poinformowali na początku lutego. Zapowiedzieli, że w ramach projektu odbędzie się cykl debat z udziałem przedstawicieli PSL, PJN i ekspertów. Szef klubu PSL Jan Bury mówił wtedy, że projekt pod nazwą "Centrum dla Polaków" to efekt dwumiesięcznych konsultacji pomiędzy obydwoma ugrupowaniami. Pierwsza wspólna debata odbędzie się 17 marca.

d2caj44

Podziel się opinią

Share

d2caj44

d2caj44
Więcej tematów