PolskaPSL reaguje na spekulacje dotyczące koalicji z PiS: potwierdzamy zawarte koalicje samorządowe

PSL reaguje na spekulacje dotyczące koalicji z PiS: potwierdzamy zawarte koalicje samorządowe

PSL reaguje na spekulacje dotyczące koalicji z PiS: potwierdzamy zawarte koalicje samorządowe
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka
03.11.2015 11:45, aktualizacja: 03.11.2015 12:08

W ostatnich dniach pojawiły się informacje, jakoby w niektórych województwach PSL planowało zmienić koalicjanta z PO na PiS. W związku z tymi spekulacjami, szefostwo ludowców wydało specjalne oświadczenie, w którym "potwierdza wszystkie zawarte koalicje samorządowe".

Polskie Stronnictwo Ludowe i Platforma Obywatelska pomimo przegranych wyborów parlamentarnych i utraceniu większości w Sejmie, nadal rządzą w samorządach. Jednak po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości pojawiły się spekulacje, że w niektórych województwach dojdzie do sporych przetasowań i zmieni się układ sił, który oznaczałby koalicję PiS-PSL.

W związku z tymi informacjami PSL zareagowało oświadczeniem opublikowanym na stronie ludowców, pod którym podpisali się prezes partii Janusz Piechociński i przewodniczący Rady Naczelnej Jarosław Kalinowski.

"Polskie Stronnictwo Ludowe potwierdza wszystkie zawarte koalicje na poziomie samorządów wojewódzkich po wyborach w 2014 roku. Tym samym PSL w pełni dotrzymuje zobowiązań zawartych w umowach na obecną kadencję samorządową. PSL oczekuje wzajemności ze strony partnera koalicyjnego" - czytamy w oświadczeniu.

Piechociński powiedział, że ludowcy wbrew krążącym pogłoskom, nie zamierzają zmieniać koalicjantów w sejmikach wojewódzkich. Według niego to PiS "rozpuszczało wieści, że z inicjatywy PSL-u będą się rozsypywać koalicje z sejmikach wojewódzkich".

- U nas ludzie są odpowiedzialni. (...) Trzeba budować szacunek do PSL-u, a nie latać od ściany do ściany - podkreślił Piechociński.

Koalicja PO-PSL w samorządach

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych, w głosowaniu do sejmików PSL z 23,68 proc. głosów i zajął trzecie miejsce. Pierwsze było PiS - 26,85 proc., druga PO - 26,36 proc., a czwarty SLD-Lewica Razem - 8,78 proc.

PO z PSL zyskały wówczas niezbędną do rządzenia większość w sejmikach: zachodniopomorskim (19 mandatów na 30 wszystkich), pomorskim (24 na 33), opolskim (17 na 30), lubuskim (18 na 30), kujawsko-pomorskim (24 na 33), wielkopolskim (25 na 39), dolnośląskim (21 na 36), mazowieckim (31 na 51), podlaskim (17 na 30), lubelskim (19 na 33), małopolskim (22 na 39), łódzkim (20 na 33), warmińsko-mazurskim (23 na 30), świętokrzyskim (20 na 30).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (30)
Zobacz także