Trwa ładowanie...
d24bcmf

PSL przed Radą Naczelną. Pawlak wchodzi do gry o fotel szefa partii

Rada Naczelna PSL, która zbiera się w sobotę, może wybrać nowego szefa ludowców. Nie wiadomo, czy typowany wcześniej na faworyta Adam Struzik nie wycofa się z walki o fotel po Januszu Piechocińskim. Możliwe, że do gry wejdzie Waldemar Pawlak - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej.
Share
Waldemar Pawlak
Waldemar PawlakŹródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d24bcmf

- Dawno nie było o nas takich emocji. Tym bardziej, że spośród najważniejszych polityków PSL już każdy walczył i był w sojuszu z każdym. Teraz będą musieli chyba policzyć kogo więcej razy zwalczał - powiedział jeden z polityków PSL.

Sobotnia rada ma się zająć oceną październikowych wyborów parlamentarnych, a temat zmiany na funkcji prezesa PSL to pokłosie wyniku ludowców - 5,13 proc. w skali kraju to najsłabszy rezultat PSL po 1989 roku. Zgodnie ze statutem Stronnictwa zmiany prezesa może dokonać kongres partii (ma się odbyć w przyszłym roku) albo Rada Naczelna.

Janusz Piechociński mówił PAP, że skoro nie udało się zdobyć zapowiadanych przez niego 10 procent w wyborach, to oddaje się do dyspozycji partii. - Oznacza to wybór nowego prezesa - sprecyzował.

d24bcmf

Najbardziej aktywny w walce o prezesurę w trakcie ostatniego tygodnia był marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który w poniedziałek zaprosił na spotkanie do Warszawy szefów wojewódzkich struktur PSL, a we wtorek na posiedzeniu mazowieckich władz PSL uzyskał poparcie byłego prezesa Stronnictwa Waldemara Pawlaka.

Struzik był uznawany wówczas na faworyta w walce przywództwo w Stronnictwie, jednak w kolejnych dniach - jak relacjonowali PAP politycy PSL - starania szefa mazowieckiego PSL straciły na impecie, a on sam zaczął dawać do zrozumienia, że może się wycofać.

- Struzik stracił impet. Zdecydowały chyba względy rodzinne. W urzędzie marszałkowskim też ma od groma roboty, a jeśli jeszcze zostałby szefem partii, to w domu go żona nie zobaczy - powiedział jeden z ludowców.

Według rozmówców PAP pod wpływem informacji o możliwej rezygnacji Struzika, Pawlak, który wcześniej nie wykazywał chęci do ubiegania się o powrót na fotel prezesa partii, mógł podjąć taką decyzję. Wcześniej z walki o przywództwo w partii zrezygnował wiceszef partii Władysław Kosiniak-Kamysz.

d24bcmf

Stronnik Struzik poseł Piotr Zgorzelski przekonuje jednak: "Nie straciliśmy impetu i idziemy na Radę Naczelną".

Struzik i Pawlak do tej pory oficjalnie nie zadeklarowali chęci kandydowania na szefa partii. PAP nie udało się uzyskać ich komentarza.

Zdaniem ludowców, z którymi rozmawiała PAP w wewnętrznych rozmowach chęci startu nie wyrazili na razie politycy należący do młodego pokolenia - europoseł Krzysztof Hetman i marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Szef Rady Naczelnej Jarosław Kalinowski powiedział w piątek PAP, że jeśli młodzi politycy PSL "nie chcą przejąć sterów partii, to Pawlak będzie dobrym kandydatem na trudne czasy". Wcześniej mówił PAP, że Piechociński powinien zrezygnować, a w sobotę na posiedzeniu Rady dojdzie do wyboru nowego szefa.

d24bcmf

Podobnego zdania jest poseł PSL Eugeniusz Kłopotek, który ocenił, że Pawlak "nie złożył broni w walce o przywództwo PSL". - Mówiliśmy, że jest czas na młode pokolenie, ale teraz widać, że oni się migają - zaznaczył.

Inny polityk podsumował, że może skończyć się jak w piosence Kazika: "To stało się tak nagle jakby dziełem przypadku. Kto z nas? Może Pan, panie Waldku kto z nas? Może pan, panie Waldku?".

d24bcmf

Podziel się opinią

Share
d24bcmf
d24bcmf
Więcej tematów