PSL poprze podniesienie wieku emerytalnego?
Nie mam większych wątpliwości, że projekt podniesienia wieku emerytalnego przeprowadzimy wspólnie z PSL - powiedział premier Donald Tusk. Wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak uważa, że PO i PSL potrafią znaleźć w tej sprawie "rozsądny kompromis". Ludowcy chcą też obniżenia wieku emerytalnego dla matek.
- Projekt podniesienia wieku emerytalnego jest gotowy, ale wymaga zmian w wielu innych ustawach. Jesteśmy na etapie dostosowywania tych ustaw. Jestem przekonany, że ten projekt najpóźniej w początku stycznia powinien trafić do konsultacji społecznych - mówił Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu.
- To zrozumiałe, że PSL chce prezentować pewne inne punkty widzenia, ale jestem przekonany, że wszystkie tezy zawarte w expose zyskają wsparcie koalicjanta - dodał.
Jak mówił szef rządu, wszystkie tezy z expose powinny zostać sfinalizowane zimą. - Jestem tutaj spokojny, jeśli chodzi o naszą determinację i stopień przygotowania. Potem będziemy czekać na wolę posłów, senatorów i podpis prezydenta, ale powaga sytuacji wyraźnie wskazuje, że te rozwiązania są bezalternatywne, ale mają charakter ewolucyjny i są tak skonstruowane, żeby ludzie nie ucierpieli w sposób nadmierny wskutek tych reform - podkreślił Tusk.
- Liczę na zrozumienie wszystkich posłów dla tej umiarkowanej, przemyślanej, kompromisowej - w mądrym tego słowa znaczeniu - drodze, jaką proponujemy Polakom - dodał szef rządu.
- Jeśli chodzi o sprawy emerytalne pan premier zarysował pewien ramowy program dochodzenia do jednolitego wieku przechodzenia na emeryturę. Rozumiemy konieczności wynikające z uwarunkowań ekonomicznych i demograficznych, ale też zwracamy uwagę na ludzki wymiar polityki. Uważamy, że propozycje PSL, które sprawiają, że kobiety uzyskują prawo - nie przymus - wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, jeśli urodziły jedno, dwójkę, trójkę dzieci lub więcej (...) są w naszym przekonaniu ważne z punktu widzenia społecznego - powiedział Pawlak na wtorkowej konferencji prasowej.
Przekonywał, że młodzi ludzie, podejmując pracę, płacą m.in. różnego rodzaju składki czy podatki, z których składa się budżet, a także wypłaca emerytury. - Żeby na przyszłe pokolenia ten system był wydajny, potrzebne jest takie podejście, że doceniamy trud i wysiłek kobiet, które zaangażowały się w wychowanie dzieci - zaznaczył.
- To jest propozycja, która w moim przekonaniu znajdzie uznanie pana premiera i będziemy mogli znaleźć rozsądny kompromis. Bo warto jest popracować nad tymi rozwiązaniami w taki sposób, żeby ta polityka miała ludzki wymiar i nie była tylko pasywnym odbiciem żądań i oczekiwań rynków finansowych - zadeklarował Pawlak.
Nad projektem zmian w systemie emerytalnym pracuje minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL). Premier Donald Tusk chce, żeby nowe rozwiązania były przyjęte jeszcze zimą.
Propozycja, która wyjdzie z rządu, mimo że pracuje nad nią PSL-owski minister, nie będzie zawierała postulatów dotyczących wieku emerytalnego zgłaszanych ostatnio przez ludowców. Stronnictwo chce, by kobiety mogły pracować o 3 lata krócej za każde urodzone dziecko.
Minister pracy przedstawi projekt, zgodnie, z którym wiek emerytalny kobiet i mężczyzn będzie stopniowo zrównywany, aż osiągnie 67 lat. W przypadku kobiet stanie się tak w 2040 roku, mężczyzn - w 2020 r.
Jednak ludowcy nie zamierzają zrezygnować ze swoich pomysłów. Jak poinformował we wtorek wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak (PSL), Stronnictwo podczas prac sejmowych zgłosi poprawki, które będą skracać czas pracy kobiet.
- My będziemy starali się pracować nad przedłożeniem rządowym. Rząd jest koalicyjny i rozumiemy, że projekt rządowy będzie oddawał przekonania całej koalicji - zadeklarował szef klubu PO Rafał Grupiński.