PSL apeluje do prezydenta i premiera: ograniczcie agresję
PSL apeluje do prezydenta Lecha Kaczyńskiego
i premiera Donalda Tuska o "budowę narodowego konsensusu" wokół
obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.
- Panie prezydencie i panie premierze powstrzymajcie scenariusz agresji, ograniczcie wystąpienia polityków z waszych obozów, ograniczcie skalę agresji w języku, w którym mówi się o tej dacie - zaapelował poseł PSL Janusz Piechociński. Jego zdaniem prezydent i premier powinni się spotkać i porozmawiać o takim scenariuszu obchodów rocznicy, który zapewniłby oddanie szacunku dla wielkiego zbiorowego wysiłku podjętego 4 czerwca 1989 roku.
Polityk PSL stwierdził, że tą rocznicą możemy przypomnieć Europie i światu, ale także sobie samym, że warto ze sobą rozmawiać, że pokój, kompromis, porozumienie może znaczyć więcej niż wojna i konflikt. - Pokażmy to, pokażmy to dzisiaj na szczytach władzy, pokażmy to także w wielkiej byłej politycznej rodzinie "Solidarności" do której zaliczamy PiS i PO - zachęcał Piechociński. Jak zaznaczył, pamięć 4 czerwca powinna być wspólna, powinna łączyć.
- Wzywam więc prezydenta Lecha Kaczyńskiego wzywam, więc premiera Donalda Tuska zarazem liderów dwóch silnych środowisk politycznych, aby zbudowali narodowy konsensus wokół tych obchodów, aby tym, którzy chcieli by przerodziły się one w walkę powiedzieli wyraźne, stanowcze nie - powiedział poseł PSL.
Premier zdecydował w zeszłym tygodniu o przeniesieniu politycznej części obchodów rocznicy 4 czerwca z Gdańska do Krakowa. Powodem była zapowiedź przeprowadzenia manifestacji przez związkowców z "Solidarności" Stoczni Gdańskiej.
Szef rządu uzasadniał, że ze względu na manifestację związkowców, nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa zaproszonym gościom. Jednak w poniedziałek "S" ogłosiła, że nie będzie jednak organizować w dzień obchodów manifestacji pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
4 czerwca w Gdańsku odbędzie się msza św. z udziałem prymasa Józefa Glempa, a po niej pokojowy wiec działaczy "S". W Krakowie z kolei z premierem spotkają się przywódcy państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel. Lech Kaczyński zapowiedział, że będzie na obchodach w Gdańsku. Zastępca szefa prezydenckiej Kancelarii Władysław Stasiak powiedział w poniedziałek, że jeśli czas pozwoli, prezydent być może pojawi się też w Krakowie.