Przyznano Nagrody Ministra Kultury za rok 2001
Wśród 17 osób, którym w tym roku przyznano doroczne Nagrody Ministra Kultury znaleźli się m.in. Julia Hartwig, Robert Gliński, Adam Myjak, Józef Szajna i Ferdynand Ruszczyc. Doroczna Nagroda Ministra Kultury wręczana jest już od 6 lat. W tym roku minister nagrodził 17 osób i jeden zespół teatralny.
24.06.2002 | aktual.: 27.06.2002 18:27
W dziedzinie upowszechniania kultury wyróżniono Kazimierza Brakonieckiego, współzałożyciela Wspólnoty Kulturowej Borussia i Krystynę Greczycho, animatora kultury z Elbląga. W dziedzinie muzyki nagrody otrzymali: kompozytor i dyrygent prof. Henryk Czyż, śpiewak Bernard Ładysz i prof. Bogusław Schaefer - kompozytor i teoretyk muzyki.
W dziedzinie filmu nagrody otrzymali Robert Gliński i Wojciech Marczewski, a w dziedzinie literatury Julia Hartwig i Jerzy Lisowski - tłumacz, redaktor naczelny "Twórczości". Prof. Edmund Małachowicz, badacz architektury i konserwator zabytków nagrodzony został w dziedzinie ochrony dóbr kultury, podobnie jak dyrektor Muzeum Narodowego, Ferdynand Ruszczyc.
W dziedzinie teatru nagrody przypadły scenografowi Adamowi Kilianowi, prof. Józefowi Szajnie i aktorce Danucie Szaflarskiej. W dziedzinie sztuki ludowej nagrodzono Stefanię Topolę - twórczynię ludową z Opolszyzny, a w dziedzinie baletu - krytyka i historyka baletu Irenę Turską. W tym roku nagrodę otrzymał też prof. Adam Myjak, rzeźbiarz, profesor warszawskiej ASP, autor projektu statuetki Nagrody Ministra Kultury.
Zespół teatru "Biuro podróży" otrzymał nagrodę honorową "za zasługi dla kultury polskiej". Od 1996 roku przyznano 77 Dorocznych Nagród Ministra Kultury. Wśród jej laureatów są m.in. ks. Jan Twardowski, Tadeusz Różewicz, Gustaw Herling-Grudziński, Kazimierz Kord, Andrzej Wajda, Gustaw Holoubek, Zbigniew Herbert. Na obecną edycję konkursu z całego kraju nadesłano 76 wniosków. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 15 września na Zamku Królewskim w Warszawie.
Nagrody te przyznawane są w uznaniu całokształtu działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku. Corocznie kilkunastu laureatów wraz z nagrodą pieniężną (ok. 30 tys. zł) otrzymuje symboliczną statuetkę. Nagroda ta pozwala szefowi resortu premiować najważniejsze nurty i zjawiska, pojawiające się w kulturze poprzez wyróżnienie osób, które je tworzą i reprezentują. (aka)